Meta, TikTok'tan sonra Telegram'ı kopyalamaya başladı. Mark Zuckerberg, uygulamaya tek yönlü mesajlaşma getiren yeni bir Instagram özelliği olan "Yayın kanallarını" tanıttı. Şirket, özelliği bir avuç içerik oluşturucusuyla test etmeye başladı ve yeni özelliği Instagram'dan sonra Facebook ve Messenger'a da getirmeyi planlıyor.

Yayın kanalları, içerik oluşturucuların, Telegram'daki kanallara çok benzer şekilde, takipçilerinin gelen kutularına güncellemeleri yayınlamasına olanak tanır. Kanallara katılanlar mesajlara tepki verebiliyor ve anketlerde oy kullanabiliyor ancak doğrudan sohbete katılamıyor. Örneğin, Mark Zuckerberg, "Meta Kanalı"nda, bu alanı "Meta'da inşa ettiğimiz tüm ürünler ve teknolojilerle ilgili haberleri ve güncellemeleri paylaşmak" için kullanacağını söyledi. İçerik oluşturucular, metin güncellemelerine ek olarak ses klipleri, fotoğraflar ve diğer içerikleri de paylaşabilecek.

instagram-3

Şimdilik, yalnızca Zuckerberg ve yaklaşık bir düzine içerik oluşturucunun bu özelliğe erişimi olacak. Şirket, özelliği kullanmakla ilgilenen diğer kişilerin erken erişim için değerlendirilmek üzere kaydolabileceğini söylüyor.

Instagram, özgün içeriklerin önünü açmak için 'ödül ve ceza' sistemine başvurdu! Instagram, özgün içeriklerin önünü açmak için 'ödül ve ceza' sistemine başvurdu!

Meta, kanalları bir "test" olarak tanımlasa da, şirket bu özelliğe oldukça yatırım yapıyor gibi görünüyor. Sohbete başka bir içerik oluşturucu ekleme ve yürütme yeteneği dahil olmak üzere ek özellikler üzerinde çalışılıyor. Meta ayrıca Facebook ve Messenger'daki kanallarda da özelliğini "önümüzdeki aylarda" test etmeye başlamayı planlıyor.

Editör: Enes Sapmaz