Instagram'ın abonelik sistemi sayesinde içerik üreticilerine daha fazla gelir sağlanması hedefleniyor. Bu sayede en büyük rakibi TikTok'tana içerik üreticisi ve kullanıcı çekmeye çalışan Instagram, yeni birçok özelliğini duyurdu.

2022-07-16 11_02_41-Window

Snapchat'ten durumu kurtaracak yeni özellik! Snapchat'ten durumu kurtaracak yeni özellik!

Instagram'ın çatı şirketi Meta'nın CEO'su Mark Zuckerberg, Instagram'ın yeni abonelik sistemini duyurdu. Paylaşılan detaylara göre, içerik üreticileri profilinde sadece kendisine abone olan kullanıcıların görebileceği özel içeriklerin olduğu bir sayfaya sahip olacak. Aboneler için özel reels videoları yayınlanabilecek ve sadece içerik üreticisine abone olanların görebileceği ücretli gönderiler paylaşılabilecek.

2022-07-16 11_01_58-Window

Instagram abonelik sistemi, özel içerik ve deneyimler sunarak içerik üreticilerin para kazanmalarını ve en çok etkileşim alan takipçilerine daha yakın olmalarını sağlayacak.

Instagram'ın abonelik sistemi ile gelen başlıca yenilikler şöyle:

  • Abone sohbetleri: Sadece içerik üreticisine abone olanların katılabileceği özel sohbetler.  Messenger ile desteklenen abone sohbetleri doğrudan içerik üreticisinin gelen kutusundan veya hikayesinden oluşturulabilir ve 24 saat sonra otomatik olarak sonlandırılabilir. Böylece içerik üreticiler dengeyi kurabilir ve abonelerle ne zaman ve nasıl etkileşim kuracaklarına karar verebilir. Abone sohbetleri 30 kişiye kadar desteklenir, böylece içerik üreticileri abonelerle bağlantı kurabilir ve onları bir araya toplayabilir.
  • Özel gönderiler ve Reels videoları: İçerik üreticisine abone olan kullanıcıların görebileceği özel gönderiler ve Reels videoları.
  • Profilde özel sekme: İçerik üreticileri profillerinde abonelere özel içeriklerinin olduğu bir sayfaya sahip olacak. Bu sekmede abonelere özel olan içeriklerin tamamı bulunacak. Reels videolarından, fotoğraflara kadar tüm içeriklere ulaşılabilecek. 

Editör: Burak Karahan