Fotoğraf ve video paylaşım sosyal ağ hizmetleriyle dünya çapında en çok kullanıllan sosyal medya platformu Instagram'ın sahibi Metayaptığı format değişikliklerle bir çok tepkiye maruz kalmıştı.

TikTok tarzı Reels videolar ve 'Hikayeler' gibi farklı içerikleriyle farklı bir akışa geçmişti. Snapchat'e benzer özellik ve Instagram Shopping'i kullanarak ürün alıp satma yeteneği. Şu anda bir milyardan fazla kullanıcısı olan Instagram'ın kurucu ortağı Kevin Systrom, bu durumdan hiç memnun olmadığını söyledi.

insta kurucu

Systrom, yaptığı bir röportajda "Instagram'ı Instagram yapan şeyin o ruhunu kaybettiğimizi düşünüyorum" dedi.

Snapchat'ten kafa karışıklığına neden olan yapay zeka filtrelerine yeni çözüm! Snapchat'ten kafa karışıklığına neden olan yapay zeka filtrelerine yeni çözüm!

"Sanırım Instagram'daki en büyük pişmanlığım, ne kadar ticari hale geldiği."

Instagram'ın "teşviklerinin daha fazla reklama, daha fazla içerik oluşturucuya, daha fazla anlaşmaya, daha fazla reklam dolarına gitmek olduğunu" ve bunun da istenmeyen sosyal sonuçlara yol açabileceğini ekledi.

insta kurucu-2

Systrom'a göre bu durumun arkasında yatan bir diğer neden ise, "enerjiyi, görünüşte inanılmaz hayatlar yaşayan, en havalı şeyleri yapan, en iyi görünen, en havalı kıyafetler giyen insanlara odakladı."

"Hayat gerçekten zor ve insanların Instagram'da paylaştığı her şey buzdağının görünen kısmı. Bu, kimin en mükemmel olabileceği konusunda dibe doğru bir yarış. Bana göre, başlattığımız Instagram bu değil"

Editör: Enes Sapmaz