Instagram'ın sunduğu yeni özellik sayesinde tüm kullanıcılar, herkese açık yeni Instagram fotoğrafları çekebilecek ve bunları bir Reels videosuna dönüştürebilecek.  İşte Instagram'ın yeni özelliği...

instagramdan kavga çıkarıcak özellik (1)-1

Instagram'dan kavga çıkarıcak o yeni özellik

Instagram yakında, hesabınız herkese açık olduğu sürece platformdaki herkesin yeni fotoğraflarınızı yeniden düzenlemesine imkan sunan bir özelliği kullanmana sunacak. Ayrıca bu yeniden düzenleme özelliğini kapatmanın bir yolu olacak, ancak seçenek yayınlandığında aktif olarak devre dışı bırakmanız gerekecek. Instagram özelliği ilk yayınladığında varsayılan olarak etkinleştirilecektir.

instagramdan kavga çıkarıcak özellik (2)

Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız... Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız...

Önümüzdeki haftalarda Instagram, TikTok benzeri video formatı olan Reels'in içinde kullanımı için herkese açık fotoğraflarına bir "remiksleme" özelliğini ekleyeceğini söyledi. Değişikliğin amacı ise Reels içerik oluşturucularının birlikte çalışacakları daha fazla içerik ortamı sağlayabilmek. Çünkü şirket, günümüzün popüler platformu TikTok'a ayak uydurma umuduyla video format değişikliğine gidiyor.

Özelliği devre dışı bırakabileceksiniz

Meta sözcüsü Devi Narasimhan'a göre remiksleme ilk olarak yayınlandığında kullanıcıların ayarlarında varsayılan olarak etkinleştirilecek, ancak Instagram bunu kapatmanın yollarını sağlayacak.

Kullanıcılar, paylaştıkları fotoğraflardan veya hesap düzeyindeki ayarlar menüsünden yeniden düzenlemeyi kapatabilecekler. Ayrıca özellik yayınlanmadan önce tüm fotoğraflarda remiksleme varsayılan olarak kapalı olacaktır, ancak isterseniz gönderilerinizi düzenleme kısmında remikslemeyi açabileceksiniz. 

instagramdan kavga çıkarıcak özellik (2)

Instagram'ın Ocak ayında tüm herkese açık videoları remikslemek için açtığı sisteme benzeyen özellik, sadece değişiklik yapıldıktan sonra yayınlanan videoları remikslemek için kullanılabilir hale getiriyor. Bunun yanı sıra fotoğraf remiksleme, fotoğrafçıların çalışmalarını daha fazla insana ulaştırmada yardımcı olabilir.

Editör: Enes Sapmaz