Instagram, aylık 2 milyar aktif kullanıcı ile en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında bulunuyor. Bu kadar fazla aktif kullanıcının olduğu bir platformda, bazı kullanıcılar diğer kullanıcıların özgürlük alanını kısıtlıyor olabilir. Instagram’a bir medya yüklerken veya diğer kullanıcılar ile etkileşime girerken bazı topluluk kurallarına uymalısınız. Bu topluluk kuralları sizin ve diğer kullanıcıların özel alanlarını korumaya yöneliktir. Bu kuralları ihlal eden kullanıcılar, Instagram tarafından cezalandırılabilir.

Instagram kullanırken hiçbir kuralı ihlal ettiğinizi düşünüyor musunuz? Aslında bu sorunun cevabını uygulama içinde bulmak çok kolaydır. Instagram, topluluk kurallarını ihlal eden kullanıcıların ihlal durumlarını not alır. Bu notları hesabın kullanıcısı da görebilir. Uygulama içinde yapacağınız birkaç işlem ile bir topluluk kuralını ihlal edip etmediğinizi öğrenebilirsiniz. Siz de Instagram kullanırken kuralları ihlal ettiğinizi düşünüyorsanız, aşağıda detaylı olarak anlattığımız adımları takip edebilir ve kural ihlallerinizi görebilirsiniz.

Instagram ihlallere nasıl bakılır? 

 • Instagram uygulamanızı başlatın ve profil resminize dokunun.

sdfczx

Bilgisayarınız izleniyor olabilir mi? Cihazınızın izlenip izlenmediğini öğrenmek için yapmanız gerekenler Bilgisayarınız izleniyor olabilir mi? Cihazınızın izlenip izlenmediğini öğrenmek için yapmanız gerekenler
 • Sağ üst köşede bulunan üç çizgiye dokunun.

​​​​​​​f022a4c7-405c-4463-b274-370c1de96192

 • Açılan pencerede “Ayarlar” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​rsdgfhc

 • Karşınıza çıkan sayfada “Yardım” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​9a1f83b5-c4a2-40ff-b796-c97c9820c378

 • “Support Requests” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​361a7762-a13d-4d8b-91ea-230cc584899a

 • “İhlaller” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​4b583229-c60a-4fa3-937a-365cb99268fc

 • Bu sayfada Instagram hesabınız ile yaptığınız ihlaller gözükecektir. Hiçbir topluluk kuralını ihlal etmediyseniz, “Hiç ihlalin Yok” yazısı ile karşılaşacaksınızdır.​​​​​​​

​​​​​​​afdsghgjıtd

Instagram topluluk kurallarını ihlal eden hesaplara ne olur?

Instagram uygulamasında yaptığınız paylaşımlar topluluk kurallarına uymazsa, o paylaşım Instagram tarafından siline bilir. Yapılan ihlalin niteliği ve niceliğine göre Instagram hesabınız askıya alınabilir veya kalıcı olarak kapanabilir. Kapan Instagram hesabı itaraz sonrası açılabilir, ancak bu durumun kesinliği söz konusu değildir.

Topluluk kurallarını ihlal eden içerikler kaldırılamadan önce bildirim ile uyarılır. Bu uyarıyı Instagram’ın tekrar gözden geçirmesini isteyebilirsiniz. Paylaşılan içerik Instagram topluluğu için bir risk teşkil ediyorsa, hesabınız hiçbir uyarı almadan kapatılabilir.

Instagram ihlalleri nelerdir?

Instagram kullanıcısıysanız kesinlikle topluluk kurallarına uymalısınız. Bu kuralların koyulmasının amacı uygulamanın herkes için güvenli ve saygın bir yer olması içindir. Bu bağlamda uyulması gereken bazı temel kurallar vardır. Bu ana kurallar aşağıda belirtilmiştir.

 • Instagram hesabınız ile paylaşacağınız görseller tamamen size ait olmalıdır. Paylaşacağınız görselleri sizin çekmiş olmanız veya paylaşma hakkına sahip olmanız gerekmektedir. Fikri mülkiyet hakkına önem verin.
 • Paylaşacağınız görsellerin herkes için uygun olduğundan emin olun. Cinsellik veya çıplaklık unsuru barındıran resimlerin paylaşılması Instagram tarafından yasaklanmıştır. Tablo veya heykel gibi sanat eserlerinde bulunan çıplaklıklar bu konun dışında tutulmuştur.
 • Paylaşımlarınız anlamlı ve özgü olmalıdır. Sürekli bir birini tekrarlayan paylaşımlar ve yorumlar yapmayın. Ayrıca insanların rızası dışında iletişime geçmeyin.
 • Yasalara uymayan paylaşımlar yapmayın. Terör, organize suç, neftet söylemi gibi yasalara uymayan paylaşımlar ve yorumlar topluluk kurallarına aykırıdır. Satışı yasak olan ürünlerin paylaşılması da Instagram tarafından yasaklanmıştır. Bu tür paylaşımlarda sıfır tolerans ilkesi ile hareket edilmektedir.
 • Sizden farklı düşünen toplulukların görüşlerine saygılı olun ve onalara karşı neftet söylemi oluşturacak içerikleri paylaşmayın. Aşağılayıcı ve küçük düşürmeye neden olacak paylaşımlar, Instagram tarafından kaldırılır.
 • İnsan vücuduna zarar vermeyi yücelten paylaşımlar yapmayın. İnsanları kendilerine zarar vermeye teşvik eden gönderiler ihlal sebebidir ve silinir.
 • Haber değeri taşıyan paylaşımlarda, şiddet içeren görselleri sansürleyin. Aksi taktirde bu gönderiler kaldırılabilir.
Editör: Engin Çepnioğlu