Instagram tarafından duyurulan yeni özellik, kullanıcıların hesaplarına yeniden erişim kazanmak için mücadele eden ve siber saldırıya uğramış kullanıcılar için son derece faydalı olabilir.

Artık Instagram hesabınıza giriş yapamadığınız ve saldırıya uğradığınız durumlarda, Instagram web sitesindeki yeni merkezi ziyaret edebilirsiniz. Sosyal medya devi, sorunun saldırıya uğramış bir hesapla mı, unutulan şifreyle mi, kimliğe bürünmeyle veya iki faktörlü kimlik doğrulama yönteminin kaybıyla mı yoksa devre dışı bırakılmış bir hesapla mı ilgili olduğunu soracak. Cevabı seçtikten sonra, hesabınıza yeniden erişmenize yardımcı olacak bir dizi adımı uygulayamaya başlayabileceksiniz.

c1a5a370-7c96-11ed-bb7b-b4194526aa14

Instagram hesabın size ait olduğunu anlamak için arkadaşlarınıza başvurmanızı isteyecek

Bir hesabın aslında size ait olduğunu doğrulamak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri, başkalarından kimliğinizi doğrulamalarını istemektir. Bir hesabınız kilitlenirse, kimliğinizi doğrulamak için iki Instagram arkadaşınızı arayabilirsiniz. Instagram bu yeni özelliği bu yılın başlarında test etmeye başladı ve yakın zamanda tüm kullanıcıların kullanımına sunulmaya başlandı. Arkadaşlarınızın isteğe yanıt vermek için 24 saati olacaktır. Bunu yaparlarsa, Instagram şifrenizi sıfırlamanıza izin verir.

Threads ve Instagram daha çok birleşiyor! Threads ve Instagram daha çok birleşiyor!

ddcde3f0-7c96-11ed-bbcf-ad407482e370

Bu arada Meta, ilk etapta hesap korsanlığını önlemek için daha fazla önlem aldığını söylüyor. Hizmet, başkalarının kimliğine bürünen hesaplar gibi, sistemlerinin kötü niyetli olduğunu düşündüğü hesapları da platformdan kaldırmaya başlayacak. Yeni özellik, "şüphelendiğimiz bir hesabın sizi takip etmek isteyen birinin kimliğine büründüğünden şüpheleniyorsanız" açıklamalı bir uyarı gönderecek. Önümüzdeki aylarda Instagram, bir işletmeyi taklit ediyor olabilecek başka bir hesaptan DM kutularına uyarı göndermeye başlayacak.

Instagram, mavi rozetlerini artık daha fazla yerde kullanmayı mümkün kılacak

Üstelik, doğrulanmış hesaplar için platformda kullanılan mavi rozeti artık daha fazla yerde görmeye başlayacaksınız. Profillerin yanı sıra artık rozeti 'Hikayelerde' ve 'DM'lerde görmek mümkün olacak. Ayrıca mavi rozetler, yakında akışta da görünecek. Instagram, bunun kullanıcıların etkileşime girdikleri bir hesabın gerçek olup olmadığını bilmelerine yardımcı olacağını söylüyor.

Editör: Enes Sapmaz