Instagram, blogu üzerinden paylaştığı bir gönderide, arama sonuçlarında bir gönderiye dokunduğunuzda görünen akışa reklam gösterilmeye başladığını söyledi. Platforma eklenen bu değişiklik şimdilik sadece bir test, ancak Instagram yeni reklam gösterme çabasını önümüzdeki aylarda küresel olarak tüm kullanıcılara getirmeyi planlıyor.

Instagram'ın reklam gönderilerinin "işletmeleri, ürünleri ve içeriği aktif olarak arayan insanlara ulaşacağını" belirtirken, şirket sözcüsü Shenny Barboza ise, reklamların topluluğa ve öneri yönergelerine giren arama terimleri için gösterileceğini söyledi. Kısaca bu açıklamalar, potansiyel olarak kriterleri karşılayan tüm aramalarda artık reklam görebileceğimiz anlamına geliyor.

Arama sonuçlarındaki reklamlara ek olarak Instagram, "hatırlatıcı reklamlar" adı verilen bir ek reklam gösterimi daha sunuyor. Yaklaşan bir etkinlik veya önemli bir tarihi hatırlatmak için anlık bildirimler gönderecek olan bu reklamlar, kullanıcıların tercihi olarak gönderiler üzerinden aktif hale getirilecek. Örnek olarak, bir TV şovunun sezon prömiyeri için bir reklama gömülü olan "Bana hatırlat" seçeneği göreceksiniz. Bu seçeneğe dokunmak, etkinlikten bir gün önce, 15 dakika önce ve başlangıç saatinde bildirimler gönderen bir hatırlatıcıyı etkinleştirmenizi sağlar.

instagram-4

WhatsApp, numara kaydetme uğraşını ortadan kaldırıyor! WhatsApp, numara kaydetme uğraşını ortadan kaldırıyor!

Instagram, yıllar içinde platformun en çok kullanılan kısımları olan Keşfet sayfası, Keşfet akışı, Reels'ler, Hikayeler ve hatta kullanıcı profillerini dolduran daha fazla reklama başvurmaya devam ediyor. 

Editör: Enes Sapmaz