İnsanların platformda yaşayabileceği farklı deneyim türlerini daha iyi kavrayabilmek için Instagram, daha fazla demografik bilgiye ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bir blog gönderisinde Instagram, “İnsanların ırkını veya etnik kökenini bilmiyorsak, ürünlerimizin farklı toplulukları nasıl etkilediğini değerlendirme yeteneğimiz sınırlı” dedi.

instagramdan kavga çıkarıcak özellik (2)

Bugünden itibaren ve önümüzdeki birkaç ay içinde, ABD'deki bazı kullanıcılardan kendileri hakkında bu bilgileri paylaşmaları istendi. İsteğe bağlı olduğu söylenen bu ankete, herkesin cevap vermesi zorunlu değil. Instagram, ankete katılmanın, gönderilerinizin erişimi gibi platformu nasıl kullandığınızla ilgili hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini belirtiyor.

Anketin arkasındaki şirket ise YouGov

Instagram anketin kendisine ev sahipliği yapmıyor. Bir araştırma ve anket şirketi YouGov ortaklığında, verileri toplayacağı belirtiliyor. Ayrıca Instagram, tanımlanmamış yanıtları şifreleyecek ve bilgileri birkaç araştırma kurumu arasında bölüştürecek ve anketin sonunda ise şirket tüm toplu verilere sahip olacak.Belirtilene göre YouGov, yanıtları 30 gün sonra silecek ve araştırma ortakları bunu talep üzerine gerçekleştirecek.

Threads ve Instagram daha çok birleşiyor! Threads ve Instagram daha çok birleşiyor!

Instagram deneyimleri arttırmaya yönelik çalıştığını belirtti

Haziran 2020'de Instagram şefi Adam Mosseri, platformun toplulukları özellikle taciz, doğrulama, içerik dağıtımı ve algoritmik önyargı açısından nasıl farklı şekilde etkilediğini inceleme sözü verdi. Birkaç ay sonra Instagram, "ürün geliştirmemizdeki önyargıları ve insanların Instagram'daki deneyimlerini daha iyi anlamaya ve ele almaya" odaklanmak için bir eşitlik ekibi oluşturduğunu söyledi.

instagramdan kavga çıkarıcak özellik (1)-2

Ayrıca Meta, verilerin uygulamayı daha adil ve kapsayıcı hale getirmeye yardımcı olabileceğini belirtti.

Editör: Enes Sapmaz