Instagram her gün özelliklerine yenisini katıyor. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için getirdiği güncellemelerin en sonuncusu ile birlikte uygulama içine arama haritası özelliği koydu. Bu harita yardımı ile Instagram’da bulunduğunuz bölgede veya istediğiniz konumda bulunan kafeleri, restoranları, gezilecek yerleri görebiliyorsunuz. Ayrıca o konumda gönderi paylaşan kullanıcıları ve paylaştıkları gönderileri inceleyebiliyorsunuz. Güncelleme ile gelen bu yeni özelliği daha yakından incelemek isterseniz haberimizin detaylarını inceleyebilirsiniz.

Instagram arama haritası özellikleri nelerdir?

Instagram’ın yeni özellği olan arama haritası yardımı ile harita üzerinden mekan aramaları yapabilir ve bu mekanlarda çekilip paylaşılan gönderileri görebilirsiniz. Restoran, semt, kafeler, gezilecek yerler, oteller, parklar, bahçeler ve barlar arama haritasında gözüken arama seçenekleri arasında bulunuyor.

Ayrıca haritada bulunan mekanlarda ne kadar gönderi paylaşılmış ve size olan uzaklığı da bu özellik sayesinde incelenebilir. Mekanın konumunu Google Haritalar uygulamasında açabilir ve yol tarifi alabilirsiniz. Dilerseniz arama haritasında incelediğiniz mekanı şikayet edebilirsiniz. Ayrıca mekanı diğer Instagram kullanıcıları ile bağlantı formatında paylaşabilirsiniz.

Instagram arama haritası nasıl kullanılır?

  • Instagram uygulamanızı başlatın ve arama bölgesine gelin.
  • Arama yerine bulunduğunuz konumu veya aratmak istediğiniz yeri yazın ve aratın. (Örnek, İstanbul)
  • Arama sonuçlarında yerler bölümüne geçin ve yer simgesine dokunun.

d04a4b6e-6ab7-4bbc-9836-c1220f920c30

  • Açılan pencerede haritanın bulunduğu kısma dokunun ve aratmak istediğiniz konumu ayarlayın.

a7863160-fdea-437d-9095-138520ddb438

'Bilgisayarım çok donuyor' diyorsanız bu çözümleri deneyin! 'Bilgisayarım çok donuyor' diyorsanız bu çözümleri deneyin!
  • “Bu bölgede ara”ya dokunun. Bölgede bulunan mekanlar gözükecektir. Harita konuma ne kadar yakınsa arama sonucu o kadar spesifik olacaktır.

f875ce6b-0ea6-4194-b91a-667cfe5459cb

  • İncelemek istediğiniz mekanın simgesine dokunun. Mekan arama türünü tercihinize göre değiştirebilirsiniz.

cba33039-68f7-4c5b-91fc-7f7b6b8089d1

  • Açılan pencerede mekana ait paylaşılan gönderileri ve bilgileri gösterecektir. Dilerseniz bu bölümden gönderilere göz atabilir, paylaşabilir veya kaydedilenlere ekleyebilirsiniz.

d9d4fec5-9974-4069-8286-0ee9f28afcac

Instagram her geçen gün daha fazla güncellemeyi biz kullanıcılara sunacak gibi duruyor. Bu özellik daha yeni olsa da daha çok gelişeceğine inanıyoruz. Belki de gelecekte bu arama haritası ile bulduğumuz mekanlara rezervasyon yaptırabiliriz veya mekanlara mesaj atabilir ve iletişime geçebiliriz. Sizce arama haritası özelliğini ne kadar gelişir ve kullanıcıların için keşfet etkisi yaratır mı? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Editör: Engin Çepnioğlu