ABD'de evinden yaklaşık 6437 kilometre uzakta ortaya çıkan bir posta güvercini, sahibini şoka uğrattı.

'Yarış güvercini Bob' adlı güvercin yaklaşık üç hafta önce sahibi tarafından serbest bırakıldığında Guernsey'den İngiltere'nin kuzey doğusuna doğru yol alması gerekiyordu. Ancak, bir daha tekrar haber alınamayan güvercin, kimsenin ona tam olarak ne olduğunu anlamadan ortalıktan kayboldu. 

6437 kilometre uzakta bir evin bahçesinde bulundu

Alabama, Monroe County'daki bahçesinde otururken, posta güvercini Bob'u fark eden yaşlı bir adam olayın tüm gizemini ortaya çıkardı. Güvercinin bahçesinden ayrılmadığını farkeden yaşlı adam, yerel hayvan barınağını arayarak kuşu bahçesinden almalarını istedi. Daha sonra kuşun üzerindeki mikroçipi ve bandı kontrol eden görevliler İngiltere yani okyanusun bir diğer ucunda olması gereken güvercini görünce dumura uğradılar.

Barınakta yemeklerin keyfini çıkardı

Monroe County Hayvan Barınağı'ndan yetkli bir sözcü güvercinin durumu hakkında, "Keyfi yerinde. Onca yemeğinin tadını çıkardığı kesin" dedi.

Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir

güvercin ingiltere abd (1)

Durum hakkında açıklama yapan görevliler: "Yaşlı bir beyefendi bizden yardım istedi. Mexia'daki evinde bantlı bir güvercin belirdi. Güvercin gitmedi ve bu yüzden yardım için bizi aramaya karar verdi."

Ekip üyesi Monica Leigh Morris, bu güzel kuşu güvenle yakalamayı başardı. Sığınağa geri döndükten sonra hem Monica hem de başka bir ekip üyesi Megan Bryan, sahibini bulmak için çalışmalara başladı. Bant üzerinden rakamları okumayı başardılar, aynı zamanda bir mikroçip tarayıcısı kullanarak North of England Homing Union adlı bir web sayfasının izini buldular. Bayanlar talimatları takip etti ve İngiltere'nin kuzey doğusunda 4.000 mil uzaktaki sahibi tarafından hemen geri arandı! Şu anda bu şampiyon güvercini sahibine iade etmek için bir plan üzerinde çalışıyoruz, sahibi bizden haber almaktan son derece mutlu oldu."

Güvercinin biraz zayıflamış ve tüylerine yağ bulaşmış olmasına rağmen barınak, güvercinin sağlık durumun gayet iyi olduğunu söyledi.

güvercin ingiltere abd (2)

Güvercin 1000 sterlin değerinde

Sokak güvercininin Tyne and Wear'da yaşayan Alan Todd'a ait olduğu bildirildi. Yaklaşık 1000 sterlin değerinde olabilecek kuşun, daha sonra onu Atlantik boyunca taşıyan bir gemiye indiğini düşünülüyor.

Sahibi güvercinini almak için ABD'ye gidecek

Ayrıca BBC News paylaştığı bir habere göre, kuşun sahibi posta güvercinini geri almak için ABD'ye gitmeyi planlıyor.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz