Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (NICE) tarafından sunulan yeni tedavi, hastalara yardımcı olmak için abrocitinib, upadacitinib ve tralokinumab olmak üzere üç yeni ilaç önerdi. Haplar, orta ila şiddetli atopik dermatite (egzama) sahip olduğu belirlenen 12 yaşın üzerindeki hastalara sunulacağı belirtildi.

Egzama ilaçları NHS'den yeşil ışık aldı

Londra'daki Barts Health NHS Trust'ta danışman dermatolog Dr. Padma Mohandas, egzamanın yaygın bir sorun olduğunu söyleyerek, bazı durumlarda 'tedavi edilmesinin kolay olmadığını' vurguladı.

Mohandas yaptığı açıklamada, “En kötü durumda, hastaları utandıran, sosyal olarak izole edilmiş ve aşırı durumlarda ise insanların kendine zarar vermesine meyilli hissettiren zayıflatıcı bir hastalıktır”  dedi.

egzama ilacı  (4)

LADbible'ın haberine göre, hastalar şu anda nemlendiriciler ve kremler gibi tedavilerin yanı sıra, vücuttaki iltihaplı hücreleri inhibe eden ve durumu önlemek için bağışıklık sistemini hedef alan metotreksat ve siklosporin gibi mevcut ilaçlara erişebiliyor. Ancak metotreksat ve siklosporin gibi ağır ilaçların hastaları enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabileceği söz belirtildi.

İngiltere'de NHS tarafından onaylanan ilaçlar, JAK inhibitörleri olarak bilinen abrocitinib ve upadacitinib'in bağışıklık tepkisini aktive etmeye yardımcı olan enzimleri bloke ederek çalışır ve bağışıklık sisteminin cilde saldırmasını önüne geçer. Üçüncü tedavi ve son tedavi olan tralokinumab, vücutta iltihabı tetikleyen proteinlerin aktivitesini bloke eden bir monoklonal antikor ilacıdır.

egzama ilacı  (1)

Tedavinin denenmesi için gönüllü olan genç ilaçtan memnun kaldı

Dr. Mohandas ilaçlar hakkında şu yorumu yaptı: "Bu yeni ilaçlarla hastalara ciltlerinin daha iyi olacağına dair umut sunabiliriz."

Güney Londra'dan Jack Ransom, egzama kondisyonunun artması ardından 2019 yılında Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust'ta tralokinumab ilacının denemesi için bir deney programına kaydoldu.

Üç aylık olduğundan beri bu durumdan şikayetçi 27 yaşındaki genç, tüm çocukluğu boyunca sürekli kaşınmasına neden olan kuru, çatlamış bir ciltle yaşadığını söyledi.

egzama ilacı  (2)

Jack, tralokinumab'ı aldıktan sonraki 24 saat içinde kaşıntının durduğunu ve günlük tabletleri aldıktan sonraki bir hafta içinde cildinin çoğu rahatsızlıktan kurtulduğunu fark etti.

Jack, "Eskiden cildimi günde altı ila yedi kez nemlendirmek zorundaydım ve nereye gidersem gideyim yanımda bir torba dolusu krem ​​alırdım. Şimdi ise sadece sabahları ve akşamları nemlendiriyorum" dedi.

Ayrıca Jack Ransom, ilaçlar nedeniyle cildinin enfeksiyonlarına daha yatkın hale geldiğini söyledi, ancak tedaviyi aldığına pişman olmadığını vurguladı.

Hardvard, kalp kapakçığı için sentetik bir çözüm geliştirdi! Hardvard, kalp kapakçığı için sentetik bir çözüm geliştirdi!

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz