Bioscience dergisinde Pazartesi günü yayınlanan araştırmaya göre, ABD ağaç fidanlıkları talebi karşılayacak kadar ağaç fidesi yetiştiremiyor. Yeni araştırmanın eş başkanı olan Vermont Üniversitesi'nden bilim insanı Tony D'Amato yaptığı açıklamada, "Ağaçlar, iklim değişikliği de dahil olmak üzere pek çok sorunumuz için harika bir doğal çözüm. Acilen milyonlarca ağaç dikmemiz gerekiyor. Fakat bu makalenin işaret ettiği şey, işi bitirmek için herhangi bir bölgesel veya ulusal ölçekli fide envanterinden ne yazık ki yetersiz hizmet aldığımızdır." dedi.

REPLANT Yasası, Dünya Ekonomik Forumu 2030 yılına kadar dünya çapında bir trilyon fidan dikmek için çalışırken Amerika Birleşik Devletleri'nde bir milyardan fazla ağaç dikmek için fon sağlıyor. Ancak UVM ve USDA'nın Minnesota, Michigan ve Kuzey Ormanı Araştırma İstasyonlarından araştırmacılar ve Yirmi kuzey eyaletinde 605 bitki fidanlığı inceleyen New Hampshire, koruma ve yeniden ağaçlandırma için gereken hacimlerde yalnızca 56 fidan yetiştirip sattığını buldu. Rapora göre, sadece 14 tanesi devlet tarafından işletiliyordu.

Bunun da ötesinde, çalışma, gelecekteki daha sıcak bir iklimde hedeflere ulaşmak için yeterli ağaç türü olmadığını buldu.

Bilim insanları, tardigrat ve insan hücrelerini birleştirdiler! Bilim insanları, tardigrat ve insan hücrelerini birleştirdiler!

"Dünya ısınan bir iklim düşünüyor, bu ısınan iklime doğru bitki dikebilir miyiz? Kuzey Amerika'da ve dünya çapında ekolojik açıdan önemli türleri kaybettiğimizi biliyoruz. Dolayısıyla amaç şu: bu ağaçları eski haline getirebilir miyiz veya onların yerini alabilir miyiz? Benzer türlerle mi? Bu güçlü bir fikir," dedi UVM'den çalışmanın baş yazarı Peter Clark.

Araştırmacılar artık iklim değişikliğini ağaç dikerek ele almak için bölgesel fidanlıklarda hem fidan üretimini hem de çeşitliliği artırma çağrısında bulunuyor. Ayrıca artan federal ve eyalet yatırımı çağrısında bulunuyorlar.

Editör: Enes Sapmaz