Kripto madenciliğinde ekran kartları artık kullanılmıyor ve madenciler ellerinde kalan ekran kartlarını ikinci el pazarında satmaya çalışıyor. Eğer bir grafik kartı satın almayı düşünüyorsanız (Özellikle de NVIDIA'nın Ampere veya AMD'nin RDNA 2 neslinden bir kart), ikinci el pazarında dikkatli olmalısınız. Çünkü karşınıza çıkacak kart muhtemelen kripto para madencileri tarafından kullanılmış bir kart olacaktır.

Razer, dünyanın en hafif oyun mouse'unu piyasaya sürdü: Tam 49 gram Razer, dünyanın en hafif oyun mouse'unu piyasaya sürdü: Tam 49 gram

90146_02_crypto-miners-are-using-paint-to-make-their-used-gpus-look-newer_full

GPU'ları sınırlarına kadar zorlayan ve kötü şartlar altında madencilik için kullanan kripto para madencileri, bu kartları boyayarak kusurları gizlemeye çalışıyor. YouTuber Iskandar Souza ve bilgisayar teknisyeni Paulo Gomes'in Çin pazarına yönelik yaptığı yeni bir araştırma, insanların GPU'larını yepyeni göstermek için kullandıkları bazı yeni hileler keşfetti. Kullanılmış bir GPU'yu belirlemenin en kolay yolu, GPU ve bellekte görünen sarı renk tonundan geldiği için, yeni görünmelerini sağlamak için bellek yongalarının boyandığı ortaya çıktı.

Hatta yeniden lehimlenen parçalar da ikinci el kart pazarına sürülen madencilik kartlarında sıkça görülen bir durum. GPU'nun yeni görünmesini sağlamak için boya kullanmak yeni bir uygulama ve aşağıdaki videoda bu boyanın kazındığını görebiliyorsunuz:

Paulo Gomes, bir GPU'nun yeni olup olmadığını anlamanın, etiketlerin kurcalanması ve eksik etiketlerden kullanılmış gibi görünen vidalara kadar başka yolları olduğunu belirtiyor. Eğer ikinci el bir ekran kartı alacaksanız garantisi devam eden ya da tanıdığınız bir satıcıyı tercih etmeyi unutmayın.

90146_04_crypto-miners-are-using-paint-to-make-their-used-gpus-look-newer_full