Daha önce insalık tarafından bilinmeyen bu iki mantar türünün, Squamanita adlı bir gruba ait olduğu belirlendi.

Cairngorms Dağı'nda yapılan araştırmalarda, diğer mantarları ele geçirme kabiliyetinden dolayı boğucu lakaplı nadir bir parazit mantar ve menekşe renkli bir mercan mantarı keşfedildi. Ayrıca dağ alplerinin otlaklarında yetişen menekşe mercan mantarı, Birleşik Krallık'ta yetişen en nadir otlak mantarlarından biri olarak nitelendirildi.

Mantarlar, bir toprak araştırması sırasında keşfedildi

Mantarlar, geçen yaz 73 gönüllünün 200'den fazla toprak örneğinin toplama çalışmaları sırasında keşfedildi. Ayrıca, koruma derneği Plantlife ve Aberdeen merkezli araştırma kuruluşu James Hutton Enstitüsü projeye öncülük etti.

yeni mantar türü keşfedildi (3)

Bilim insanları, Japonya'dan Yeni Zelanda'ya kadar uzanan bir tektonik yırtık keşfetti! Bilim insanları, Japonya'dan Yeni Zelanda'ya kadar uzanan bir tektonik yırtık keşfetti!

Araştırmada Hillwalkers Cairngorms Ulusal Parkı'ndaki 914.4 metreden daha yüksek dağ dizilerinden ve farklı irtifalardan toprak örnekleri topladı.

Mantarlar Arktik türü olarak belirlendi

Topraktan çıkarılan DNA'lar, James Hutton Enstitüsü'ndeki bilim insanları tarafından dizilerek sıralandı ve 2.748 mantar türünün 17.000'den fazla veri kaydının ortaya çıkmasıyla sonuçlandı.

Bir Arktik türü olarak belirlenen mantarlar (Amanita groenlandica ve Acrodontium Antarcticum), ilk kez dünyanın en uç noktası olan Antarktika'da kaydedilmişti.

yeni mantar türü keşfedildi (1)

Bilim insanları, soğuk habitatı ve iklimi nedeniyle Cairngorms Dağı'nın Arktik-alp türlerine ev sahipliği yaptığını belirledi.

Plantlife'da bir görevli olan Keilidh Ewan, projenin yüksek dağlardaki vahşi yaşam hakkında büyüleyici bilgiler sunduğunu belirtti.

"Araştırmacıların, çevrecilerin ve yerel topluluğun bir araya gelmesi, bazı harika türleri ortaya çıkardı ve ileriye dönük olarak iklim ve çevresel değişikliğin etkilerinin izlenebileceği kanıta dayalı temeller yarattı. Araştırma, kırılgan habitatın karşı karşıya olduğu tehditleri anlamamıza yardımcı oluyor ve nihayetinde bu türlerei ne kadar çok anlamayı başarırsak, sevilen yerleri gelecek için o kadar iyi koruyabiliriz." -Keilidh Ewan

Mantarların tehdit altında olduğu belirtildi

Proje tarafından örneklenen ve bulanan her toplam tür sayısına göre, çeşitlilik bakımından en zengin zirve 359 tür ile Beinn a'Bhuird olurken, 358 ile Beinn Mheadhoin ve 352 ile Cairngorm izledi.

yeni mantar türü keşfedildi (2)

Ancak bunun yanı sıra, İskoçya'nın arktik-Alp mantarlarının ve bitki yaşamının iklim değişikliğinden tehdit altında olduğu konusunda çeşitli uyarılar yapıldı.

Stirling Üniversitesi araştırmacıları, türlerin Loch Tay'ın kuzeyinde yer alan Ben Lawers bölgesinde azalarak çeşitliliğin kaybolmaya yakın düzeye geldiğini söyledi.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz