Son yıllarda yeni ünlü olan oyuncuların ya da şarkıcıların ailesinin aslında tanıdığınız bir ünlü olduğunu gördüğünüz olmuştur. Birçok ünlünün çocukları da ebeveynlerinin izinden giderek aynı kariyer yolunu takip ediyor ve çabucak ün kazanıyor. İşte konumuz tam da bu insanlar. 

Hollywood’da şu sıralar en çok tartışılan konu olan ‘nepotizm çocukları’ da denilen bu isimler sık sık ‘ayrıcalık’ ve ‘torpil’ gibi kavramlarla anılıyor. Eleştiriler bu insanların bulundukları konumu hak etmedikleri yönünde. Peki Nepotizm nedir?

Nepotizm nedir?

Nepotizm, Latince ‘akraba’ anlamına geliyor ve yakın aile üyelerini ve arkadaşlarını kayıran ve onları yüksek mevkilere taşıyan insanların yaptığı ‘haksız ayrıcalık’ olarak tanımlaıyor. Nepotist kişiler, birilerini kayırarak emek ve eğitim gerektiren işlere istediği insanları getirerek bir nevi etik dışı bir eylemde bulunuyor. Nepotizm, örgütsel ve toplumsal ilişkilere zarar veren bir olgudur diyebiliriz.

Hollywood_Sign_(Zuschnitt)

Nepotizm çocukları 

Sosyal medya platformu TikTok’ta dallanan ‘Nepotizm çocukları’ kavramı, budaklanarak tüm sosyal medyaya yayıldı ve ünlü ailelerin ünlü çocuklarının geldikleri konuma nasıl ulaştıkları tartışmasını başlattı. İnsanların nepotizm çocukları olarak adlandırdığı kişilerin hayata 1-0 önde başladığı ve sahip oldukları imkanlar ile başkalarının önüne haksız olarak geçtiği düşüncesi çokça tartışılıyor. 

Özellikle Hollywood’da gördüğümüz nepotizm örnekleri, ailelerinin izinden giden yıldızları karşımıza çıkarıyor. Kariyerinde belli bir noktaya gelmiş ünlü isimler, çocuklarına sağladıkları ayrıcalık ve haksız üstünlük nedeniyle eleştiriliyor. Son dönemde tartışılan isimler arasında Angelina Jolie, Lily-Rose Depp, Zoe Kravitz, Maya Hawke, Dakota Johnson, Scott Eastwood, Sofia Coppola ve çok daha fazlası var.

Bir grup ise tam tersini savunuyor

Bazı insanlar ise ünlülerin çocuklarına haksızlık yapıldığını düşünüyor. Örnek vermek gerekirse; hayata ‘Johnny Depp’in kızı’ olarak başlamak, kimlerine göre yeterince ağır bir sorumluluk olarak görülüyor. Bu insanların ünlü birinin çocuğu olması nedeniyle ‘normal’ bir hayat yaşamasının çok mümkün olmadığı ve üzerlerindeki beklentinin çok büyük olduğu vurgulanıyor.

İşe son dönemde 'nepotizm' ile suçlanan ünlülerden bazıları:

Blake Lively

Blake-Lively-Dad-Ernie30-7f11c02126fc4047ae09aaca31da98bf

Blake Lively, 1998 yılında ilk profesyonel oyunculuk denemesini babasının yönettiği Sandman filminde yapmıştı.

Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

Lily-Rose Depp

lili-rose-depp-johnny-depp

Johnny Depp'in kızı Lily-Rose Depp tartışmalar ile ilgili Çocukluğumun normal geçmediğini kabul ediyorum ama bu deneyimleme şansı elde ettiğim tek yaşam stili. Sosyal medya kullanıcıları bu konulara çok kafa yoruyormuş gibi görünüyor. İnsanlar, geldiğiniz nokta veya sizin hakkınızda önyargılı düşüncelere sahip olacaktır ama şunu söyleyebilirim ki elde ettiğim rolleri yalnızca o role uygun görüldüğüm için oynadım. Sosyal medya, size rolü verenlerden çok ailenizin kim olduğuyla daha çok ilgileniyor” dedi. 

Ayrıca Lily-Rose Depp, Nepotizm ile suçlanan kişilerin çoğunluğunun kadın olmasını da eleştirdi.

Willow ve Jaden Smith

Ekran Resmi 2022-12-27 10.08.48

Oyuncu Jada Pinkett Smith ve Willow Smith'in kızı Willow müzik kariyerinde, Jaden ise oyunculuk kariyerinde yükselen isimler. Bu isimlerin de babaları Will Smith sayesinde bu konumda oldukları iddia ediliyor.

Gwyneth Paltrow

Gwynneth-Paltrow-1568x1044.jpg.optimal

Oscar ödüllü oyuncu Gwyneth Paltrow, oyuncu çift Blythe Danner ve yönetmen Bruce Paltrow'un kızı. 

Dakota Johnson

dakota-johnson-1

Dakota Johnson, oyuncu Melanie Griffith ve Ben Johnson'ın kızı. Johnson'ın büyükannesi ise Alfred Hitchcock filmi 'The Birds' ile yıldızı parlayan Tippi Hedren.

Bruce Willis’in kızları

QDqGrUOWokSeEEV3YdE8Jg

Demi Moore ve Bruce Willis çiftinin Scout, Tallulah Willis ve Busy adında üç kızı bulunuyor. Çiftin kızları, modellik ve oyunculuk yapıyor.

Kate Hudson da tartışmalara katıldı

European premiere of Glass Onion - BFI London Film Festival 2022

Kate Hudson, son zamanlarda ‘nepotizm çocukları’ arasında isminin geçmesiyle ilgili konuştu. Hudson, nepotizmin Hollwood’dan daha çok diğer sektörlerde olduğunu savundu.

Ebeveynleri aktör Goldie Hawn ve Bill Hudson olan Hudson, söylenenlerin umrunda olmadığını ve oyunculuk yeteceğinin kendi kanlarında olduğunu söyledi.