Harry Potter serisiyle dünyanın en ünlü yazarlarından biri haline gelen JK Rowling, bir süredir translarla ilgili yaptığı açıklamalarla tepki topluyor. Rowling’in açıklamaları üzerine film serisinden genç oyuncular bile ünlü yazara sırt çevirirken, aldığı ölüm tehditleri de sık sık basına yansıdı. Şimdi de Harry Potter evreninde geçen Hogwarts Legacy isimli oyunun boykot edilmesiyle ünlü yazar yeniden hedef alınıyor.

Trans hakları aktivistleri, yazar JK Rowling’in trans meseleleri konusundaki duruşuna karşı çıkarken,  oyunun boykot edilmesini talep ettiler.

Fallout x Fortnite evrenleri birleşiyor! Fallout x Fortnite evrenleri birleşiyor!

Oyun 10 Şubat'ta çıkıyor

10 Şubat’ta satışa çıkacak oyunu bir çok oyuncu heyecanla bekliyor ve satış rekorları kırması bekleniyor. Bu yüzden de Warner Bros Games’in oyunun kapsayıcı görünmesi için oyuncuların trans büyücüler ve cadılar yaratmasına izin vermek de dahil olmak üzere bazı çarpıcı hamleler yapmış durumda. 

hogwarts-1

Oyun direktörü Alan Tew şunları söyledi: 

“Farklı bir izleyici kitlesi olduğunu biliyoruz. Bizim için bu, her zaman bu oyuna sahip olmayı hayal eden izleyicilerin yeniden hoş karşılanmış hissetme fırsatına sahip olmalarını sağlamaktır.’

Oyunun yapımcıları, JK Rowling’in oyunun yaratılmasına doğrudan dahil olmadığı konusunda ısrarcı olsa da ekibinden bazıları işbirliği yaptı.

200 binden fazla abonesi olan 30 yaşındaki trans YouTuber Jessie Earl, “Hogwarts Legacy gibi bir şeyi desteklemek zararlı” diye tweet attığında Rowling, bunu kitap yakmaya benzetti.

Editör: Burak Karahan