Dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası FTX, geçtiğimiz günlerde iflas etmişti ve kripto para dünyasında yer yerinden oynamıştı. FTX platformunda yatırımı olan birçok kişi önemli kayıplara uğramıştı. 

Batan kripto para borsası FTX hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı finansal istihbarat birimi Mali Suçları Araştırma Kurulu’ndan (MASAK) tarafından inceleme başlatıldı. MASAK, FTX.com’un ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde inceleme başlatıldığını duyurdu.

Dogecoin, Elon Musk'ın başına bela açtı! Dogecoin, Elon Musk'ın başına bela açtı!

kripto-para-borsasi-ftx-iflas-etti-1

İlişkili kişi ve kurumların işlemleri askıya alındı

FTX.com ile ilişkili kişi ve kurumların hesapları için işlemlerin askıya alındığı açıklanırken, MASAK tarafından şu açıklama yayınlandı:

“Bilindiği üzere, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’te 01.05.2021 tarihinde yapılan değişiklikle kripto varlık hizmet sağlayıcılar, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun (5549 s. Kn.) ve ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak addedilmiştir. Söz konusu kurumların ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak belirlenmesinden bu yana Başkanlığımızca, bu yükümlülerin faaliyetleri Başkanlığımız görev ve yetkileri çerçevesinde analiz ve incelemeye tabi tutulmaktadır. Diğer taraftan, basında çıkan haberlere konu FTX.com ticari unvanlı küresel kripto varlık alım satım platformu ile ilişkili olan ve ülkemizde faaliyet gösteren yükümlülerin işlem ve faaliyetleri, FTX.com’a ilişkin haberler kamuoyu gündemine düşmeden daha önce Başkanlığımızca dikkatle takip edilerek yakında izlenmiş ve gerekli tedbirler ivedilikle alınmıştır. Bu tedbirler cümlesinden olmak üzere, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren küresel kripto varlık alım satım platformunun ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen görev ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan başka söz konusu ilişkili kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları vb. yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan işlemler, 5549 s. Kn.’nun 19/A maddesi kapsamında askıya alınmıştır. Başkanlığımız incelemeleri ivedilikle neticelendirilerek ilgili adli ve idari mercilerle paylaşılacaktır.”

Kripto para borsası FTX iflas etti! Şimdi ne olacak? Yeni bir kripto krizi kapıda Kripto para borsası FTX iflas etti! Şimdi ne olacak? Yeni bir kripto krizi kapıda

İflas eden FTX'in Türkiye kolundan açıklama: Müşteriler paralarını nasıl tahsil edecek? İflas eden FTX'in Türkiye kolundan açıklama: Müşteriler paralarını nasıl tahsil edecek?

Editör: Burak Karahan