Çin merkezli otomotiv firması XPeng AeroHT'nin X3 modeli uçan arabasıyla ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Uçan arabanın satışa çıkacağı yıl ve fiyatı belli oldu.

2025'te yollarda! Havalarda mı demeliydik?

Bloomberg'in haberine göre, XPeng Aero HT X3 uçan araba 2025 yılında satışa çıkacak ve 140.000 dolar fiyat etiketiyle satılacak. Bilginin kaynağı ise şirketin kurucusu Zhao Deli olarak açıklandı. Çinli şirket XPeng AeroHT'nin elinde şu anda altıncı nesil bir prototip bulunuyor. Araçta dört adet elektrik motoru bulunuyor.

XPeng AeroHT X3 isimli uçan araba modeli 10 metre kadar yükseğe çıkabilecek. Ama genellikle klasik otomobiller gibi yerde seyahat edecek. 2020 yılında 10 çalışanı olan Çinli firma, şu anda 700 çalışana sahip ve 1,5 milyar dolar sermayeye ulaşmış durumda.

xpeng-1

Xpeng AeroHT’nin farkı, hem karada hem havada gidebilmesi. Yani diğer drone benzeri araçlardan daha farklı. Tasarıma baktığımızda otomobilin üst kısmında dört uca yerleştirilmiş pervaneler görüyoruz. Bu pervaneler karada giderken aracın üst kısmında yer alan bagaj bölmesine girip saklanabiliyor.

Kilo olarak da normal otomobillerden çok farkı olmayan Xpeng’in uçan arabası 2 ton ağırlığında. Araç tamamen elektrikli.

Aşağıdaki haberimizden XPeng Aero HT X3'ün uçuş testlerini görebilirsiniz.

Otomotiv sektörü mart ayı ihracatında rekor kırdı Otomotiv sektörü mart ayı ihracatında rekor kırdı

Uçan araba Xpeng AeroHT ilk uçuş testini başarıyla tamamladı - VİDEO Uçan araba Xpeng AeroHT ilk uçuş testini başarıyla tamamladı - VİDEO

Editör: Burak Karahan