Türkiye'nin savunma savunma, bilişim, ülke güvenliği ve siber güvenlik alanlarında kendini ileri taşımaya devam eden HAVELSAN, oyun dünyasının büyük ismi Epic Games ile anlaştı. Malazgirt Ciddi Oyun Altyapısı Projesi üzerinden çalışmaya başlayan HAVELSAN, oyun çalışmaları için yeni bir aşamaya geçiyor.

havelsan unreal engine (1)-1

Epic Games, geliştirdiği yeni oyun motoru Unreal Engine ile yıllardır oyun piyasasına hükmetmeye devam ediyor. Son olarak Epic Games'in bu hizmetinden yararlanmak isteyen HAVELSAN, kendi alanında savunma simülasyon geliştirmek için anlaşmaya gitti.

havelsan unreal engine (1)-2

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, Malazgirt Projesi'ni tamamladıklarını açık kaynak olarak kullanıma açacaklarını ve oyun geliştiricilerin hizmetine sunacaklarını söyledi ve şu sözlerle devam etti:

Until Dawn, yeniden yapımıyla tekrardan tüyleri ürpertecek! Until Dawn, yeniden yapımıyla tekrardan tüyleri ürpertecek!

"Açık kaynakta kıymetli değerler üreterek lisanslı hale getirebiliyorsunuz. Mesela ülkemizde kullanılan platformları modellemek. Mesela Atak, Hürkuş, Hürjet, Anka, Bayraktar TB2, Aksungur, Akıncı, MİLGEM, LHD gibi bütün platformları modelleyebiliyorsunuz ve bu modelleri yapay zeka destekli akıllı birimler haline getirebiliyorsunuz. Yani bir oyun motoruyla destekleyerek bunların dış dünya efektleriyle birlikte gerçek ortamda, harp ortamında nasıl bir 3 boyutlu görüntü ürettiğini ve etkileşiminin nasıl olacağını, eğitimdeki faydalarını görebiliyorsunuz. Bu oyun ortamında istediğiniz manevraları ve birtakım harekat senaryolarını oyun gibi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu alanda Türkiye'de birçok oyun firması olduğunu biliyoruz, geniş bir ekosistem var, bu firmaların da artık harcıalem oyunlardan ciddi oyunlara, savaş oyunları gibi alanlara daha fazla yönelerek ülkemizde geliştirilen yerli-milli platformların oyun anlamında da gelişmesini sağlamak istiyoruz."

Editör: Enes Sapmaz