Bilim insanları, Dünya'nın derinliklerinde saklı bir okyanus keşfetti! Bilim insanları, Dünya'nın derinliklerinde saklı bir okyanus keşfetti!

Nature dergisinde yayınlanan çalışma, kelimenin tam anlamıyla havadan enerji üretebilen cihazların geliştirilmesinin önünü açıyor. Keşif, Dr. Rhys Grinter liderliğindeki bir ekip tarafından yapıldı. Araştırmada, toprakta yaygın olarak bulunan bir bakteriden elde edilen hidrojen tüketen bir enzim üretti ve inceledi.

Ekip tarafından yapılan son çalışmalar, birçok bakterinin, besin yönünden fakir ortamlarda bir enerji kaynağı olarak atmosferdeki hidrojeni kullandığını göstermiştir. Profesör Greening, "Bakterilerin Antarktika toprakları, volkanik kraterler ve derin okyanus da dahil olmak üzere büyümelerine ve hayatta kalmalarına yardımcı olmak için havadaki hidrojeni bir enerji kaynağı olarak kullanabileceğini bir süredir biliyorduk, ama şimdiye kadar bunu nasıl yaptıklarını bilmiyorduk." dedi.

Araştırmacılar, atmosferik hidrojeni kullanmaktan sorumlu enzimi Mycobacterium smegmatis adlı bir bakteriden çıkardılar. Huc adı verilen bu enzimin hidrojen gazını elektrik akımına çevirdiğini gösterdiler.

Dr. Grinter, "Huc olağanüstü derecede verimli. Bilinen diğer tüm enzimlerin ve kimyasal katalizörlerin aksine, atmosferik seviyelerin altında hidrojen bile tüketir. Bu da yaklaşık soluduğumuz havanın %0,00005'inden daha azdır."

elektrik enzim

Araştırmacılar, atmosferik hidrojen oksidasyonunun moleküler planını ortaya çıkarmak için birkaç ileri teknoloji yöntem kullandılar. Atom yapısını ve elektrik yollarını belirlemek için gelişmiş mikroskopi kullandılar ve bu yöntemle enzim yapısını üretmek için teknoloji ve bilimin sınırları zorladılar. Ayrıca saflaştırılmış enzimin hidrojen konsantrasyonlarında elektrik ürettiğini göstermek için elektrokimya adı verilen bir teknik kullandılar.

Huc, havadan veya eklenen hidrojenden sürekli elektrik akımı üreten "doğal bir pildir". Bu araştırma erken bir aşamada olsa da, Huc'un keşfi, örneğin güneş enerjisiyle çalışan cihazlara bir alternatif olarak küçük havayla çalışan cihazlar geliştirmek için önemli bir potansiyele sahiptir.

Huc gibi enzimler üreten bakteriler yaygındır ve büyük miktarlarda üretilebilir, bu da sürdürülebilir bir enzim kaynağına erişimimiz olduğu anlamına gelir. Dr. Grinter, gelecekteki çalışmalar için temel hedeflerden birinin Huc üretimini büyütmek olduğunu söylüyor. 

Editör: Enes Sapmaz