Apple'ın AirTag cihazları, telefonunuzla AirTag'i bağladığınız anahtarlarınızı veya diğer kişisel nesnelerinizi bulmanın bir yolu olarak kullanılması gerekiyor, ancak insanlar onları daha ürpertici ve korkunç amaçlar için kullanmaya başladı. Ancak, insanların AirTag'leri kullanma yollarından bazıları da ailelerin izleme cihazlarını demanslı akrabalarına kolye olarak vererek kaybolmaları durumunda bireyleri bulabilmek gibi olumlu alanlarda da kullanılmıştır.

13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı! 13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı!

Fakat son haberler hiç de olumlu olmadı. Bahsi geçen habere göre bir çift kadın, bilgileri olmadan çantalarına bir AirTag yerleştirildiğini keşfettikten sonra diğer yolcuları uyarmaya başladı.

Emily Sinclair ve Jane, tatil yapmak için Avustralya'dan Bali'ye gittiler ve orada birkaç gün kaldıktan sonra Jane'in çantalarından birinden 'tuhaf bir ses' geldiğini duydular. Garip gürültünün kaynağını bulan kadınlar, bunun bir AirTag olduğunu keşfettiler ve aralarında birinin bir AirTag'i olmadığı için, onu oraya başka birinin koymuş olması gerektiğini farkettiler.

airtag-1

Cihazı hemen çantalarından çıkarıp söken yolcular, Bali'de sekiz günleri kalmalarına rağmen, hemen Avustralya'ya dönmeyi daha güvenli bir seçenek olarak seçtiler. Çok korktuklarını belirten Emily, daha kalabalık bir yerde olmak ve onları takip eden herkesten olabildiğince uzaklaşmak için Kuta'ya üç saatlik bir taksi yolculuğu yaptıklarını söyledi.

1 Nisan'da Avustralya'ya geri uçacakları için, daha erken bir uçağa binmek için fazladan ödeme yaptılar ve cihazı yerleştiren kişinin konumlarıyla ilgili bilgileri kullanmak istediğinden korktukları için eve uçtular. Ayrıca talihsiz kadınlar, diğer yolcuları da takip edildiklerini fark etmeleri durumunda bagajlarını kontrol etmeleri konusunda uyardılar.

Apple, bir AirTag'i devre dışı bırakma özelliklerine sahiptir, ancak şüpheli bir cihaz bulursanız, potansiyel takipçiyi izlemek için kullanılabileceğinden, doğrudan yok etmek yerine onu kapatmanız daha mantıklı olacaktır.

Editör: Enes Sapmaz