Araştırmacılar, sonunda büyümekte olan çocuklar için kullanılabilecek umut verici bir sentetik kalp kapağı geliştirdiler. Harvard'ın Wass Enstitüsü ve John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu (SEAS), FibraValve adını verdikleri bir kalp kapakçığı geliştirdi. Bu implant, kapağın hassas kanatçıklarını mikroskobik düzeyde şekillendirmelerine olanak tanıyan bükülmüş fiber yöntemi kullanılarak dakikalar içinde üretilebiliyor. Ayrıca hasta yaşlandıkça onlarla birlikte gelişen, hastanın canlı hücreleri tarafından kabul edilen bir dizayna sahip.

Yapay zeka ilk kez ilaç geliştirdi! Onay bekliyor... Yapay zeka ilk kez ilaç geliştirdi! Onay bekliyor...

FibraValve, ekibin aynı ilkelerin birçoğunu kullanan 2017 yapay kalp kapağı olan JetValve'nin geliştirilmiş hali olduğu belirtildi. Güncellenmiş sürüm, sentetik elyafları dönen bir mandrel üzerinde daha hızlı ve doğru bir şekilde toplamak için odaklanmış hava akışları ekleyen bir özelliği kullanıyor. Sonuç olarak, polimerin mikro ve nano lifleri, bir organik kalp kapağının doku yapısını daha kesin bir şekilde kopyalayabilir. Ayrıca üretim sürecinin 10 dakikadan az sürdüğü söyleniyor.

fibravalve (1)

Teknik aynı zamanda, bir hastanın vücudunda yaklaşık altı ay boyunca dayanabilen PLCL (polikaprolakton ve polilaktik asidin bir kombinasyonu) adı verilen "yeni, özel bir polimer malzeme" kullanılıyor. Şimdiye kadar testler sadece koyunlarda üzerinde başarılı bir şekilde denenmiş olsa da, organik dokunun insan çocuklar üzerinde zamanla gelişmesi ve vücutları büyüdükçe ameliyatlarına olan ihtiyacı potansiyel olarak ortadan kaldırması tıp sektöründe bir devrim olarak nitelendiriliyor.

Editör: Enes Sapmaz