Deprem felaketi, İHA'lar ile görüntülendi! Deprem felaketi, İHA'lar ile görüntülendi!

Müzik neredeyse hepimizin hayatının en önemli parçalarından. Ne türde dinlediğimizden bağımsız, kimi zaman bizi sakinleştiren, kimi zaman eğlendiren, kimi zaman da mutlu eden müzik, bizim için önemli ayrılmaz bir parçamız. 

Artık eskisi gibi müziklerin fiziki kopyalarını genellikle taşımıyoruz ya da satın alıp parçaları indirmiyoruz. Bunun nedeni ise dijital çevrimiçi müzik uygulamalarına yönelmemiz. 

En popüler müzik uygulamalarına baktığımızda karşımız Spotify, Apple Music ve YouTube Music çıkıyor. Peki hangisi bizlere daha kaliteli ses sunuyor? 

1- Apple Music – 1411 kbps

mSCtCLWuZNQdQXYJ7Uyuz7

Apple Music'in masaüstü versiyonu sınır olarak 256 kbps değerine kadar sesler sunabilse de, Apple ekipmanları ve gerekli şartlar sağlanırsa bu servis 1411 kbps ses kalitesi sunabiliyor. 

2- Spotify – 320 kbps

spotify-2

En popüler müzik uygulaması konumundaki Spotify'a gelirsek ise Premium üyelere 320 kbps ses kalitesi sunuyor. Yakın zamanda bu değeri yükseltmek isteyen platform HiFi hizmetine geçme planlarını açıklamıştı. Ancak belli bir çıkış tarihi yok.

3- YouTube Music – 256 kbps

_113804077_ytm

Birçok insan tarafından kullanılan bir diğer müzik platformu YouTube Music ise, rakiplerine göre daha düşük bir ses kalitesi sunuyor. Premium üyelere 256 kbps ses kalitesi sunan platformun bunu biraz daha geliştirmesini umuyoruz.

En yüksek ses kalitesi sunan müzik uygulamaları hangileri?

Eğer gerçekten kaliteli bir ses istiyorsanız tercih etmeniz gereken uygulama muhtemelen Tidal olması gerekiyor. 2014 yılıdna çıkan platform Tidal HiFi Plus üyelerine  9216 kbps değerine kadar ses kalitesi sunuyor. Ayrıca plan AAC, ALAC, FLAC, MQA olarak isimlendirilen kayıpsız dosya türlerini de destekliyor.

dcMf6M9h97wNATQZ2qRHiS

Bir diğer kaliteli ses hizmeti sunan platform ise Amazon. Amazon Music Unlimited, 3730 kbps ses kalitesi sunarak, kaliteli ses arayanların tercihi olabilir.

01vJVJPhC1L36eDVDp2Mlsb-15

Editör: Burak Karahan