Helldivers 2 oyuncuları çileden çıktı! Sony'nin hatası pahalıya patladı Helldivers 2 oyuncuları çileden çıktı! Sony'nin hatası pahalıya patladı

Fandom'un hazırladığı 2023 Inside Gaming araştırması, oyun sektörüne dair önemli bilgileri paylaştı.

Son 5 yılda her büyük demografi, platform ve oyun türünde insanların oyun etkileşimi arttı. Genele bakıldığında herkesin daha fazla oyun oynadığı görülüyor fakat bazı kuşaklar oyunlara daha fazla ilgi gösteriyor. Ancak düşünüldüğü gibi en çok oyun oynayanlar Z kuşağı değil.

En çok Y kuşağı oyun oynuyor

Yapılan kapsamlı bir ankete göre Y kuşağının genç yaş gruplarına göre oyun oynamaya daha fazla zaman ayırıyor. Ankete katılan beş Y kuşağından ikisi haftada 22 saat veya daha fazla oyun oynadıklarını söylüyor. Y kuşağı aynı zamanda konsollar gibi diğer oyun platformları yerine bilgisayarı tercih etme eğilimindeyken. 

Z kuşağı ise mobil oyunlara daha fazla yöneliyor. Bunun nedeninin ise yüksek maliyetler olduğu düşünülüyor.

2023-04-15 12_05_29-Hangi kuşağın daha fazla oyun oynadığı ortaya çıktı _ DonanımHaber

Genç oyuncular, daha yaşlı oyunculara göre  yayıncılardan veya popüler olan oyunlardan daha fazla etkileniyor. Bu nedenle belirli oyunlara daha fazla ilgi gösteriyor. Y kuşağı ise iyi karakter gelişimi olan ve sağlam hikayeye sahip oyunları daha fazla satın alıyor.

Neden oyun oynuyoruz?

Gençler oyunları, başarı peşinde koşmanın verdiği heyecandan dolayı oynadıklarını ve boş vakitlerinde zaman geçirmek için tercih ettiğini söylüyor. Daha yaşlı kitleler ise oyunların sunduğu entelektüel uyarım ve keşif özelliklerinden hoşlandıklarını dile getiriyor.

Ebevenler artık çocuklarıyla daha fazla oyun oynuyor

Geçmişte ebeveyn-çocuk kavgalarının sebeplerinden olan oyunlar artık ebeveynler için çocuklarıyla bağ kurmanın bir yolu haline gelmiş durumda. Ankete katılan ebeveynlerin yüzde 56'sı oyun oynamanın birlikte yapılabilecek eğlenceli bir aktivite olduğunu söylerken, yüzde 41'i hayranlıklarını çocuklarına aktarmak istediklerini ifade etti. Ebeveynlerin üçte biri birlikte oyun oynamanın takım çalışması ve iş birliği becerilerinin gelişmesine yardımcı olduğuna inandıklarını, dörtte biri liderlik becerilerini geliştirdiğini ve yüzde 26'sı birlikte oyun oynamanın önemli yaşam becerilerini öğrettiğini düşündüklerini söyledi.

2023-04-15 12_09_37-Hangi kuşağın daha fazla oyun oynadığı ortaya çıktı _ DonanımHaber

Oyun oynama oranı her geçen gün artıyor

Son 5 yılda her demografik gurpta, oyun oynama oranları artıyor. Oyuncuların yüzde 45'i oyun oynamaya her zamankinden daha fazla zaman ayırıyor. Y kuşağının oyun alanında önemli (ve henüz kullanılmamış) bir kitle olduğu ifade ediliyorken Y kuşağının yüzde 52'sinin oyun oynamayı 1 numaralı ilgi alanı olarak gördüğü aktarılıyor.

Ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte oynadığı ilk 5 oyun Mario (%50), Minecraft (%48), Roblox (%37), Super Smash Bros (%33) ve Kirby (%32) oldu. Bununla birlikte, küçükler en çok battle royal (%49), yarış (%46) ve hayatta kalma oyunları (%39) oynarken; Y kuşağı Elden Ring veya World of Warcraft gibi oyunlarla MMO (%41), strateji (%27) ve RPG (%26) türlerine daha fazla yöneliyor.

Editör: Burak Karahan