Edge'den yeni video özelliği! 4 Dilde eş zamanlı çeviri desteği... Edge'den yeni video özelliği! 4 Dilde eş zamanlı çeviri desteği...

Günümüzde hala geliştirilmeye ve kurulmaya devam eden 5G teknolojisi, sadece belirli ülkelerde kullanıma açılmış durumda. Ancak şimdiden 6G üzerinde çalışmaya başlayan Çin'den sonra Güney Kore'de konu hakkında yeni teknoloji gelişmeleri olduğunu bildirdi.

2020'nin Kasım ayında kendi 6G araştırma ekibini kurduğunu duyuran Çin, dünyanın ilk 6G test uydusunu uzaya fırlatmıştı. Ayrıca Çin, 2030 yılında mobil işletim sistemlerini üst seviyeye taşıyacak olan 6G teknolojisini kullanmaya başlayacağını daha önce tüm dünyaya açıklamıştı.

6g-1

Bu açıklamaların ardından son olarak Güney Kore Bilim ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı, 6G şebekelerinin 2028 yılında kullanıma sunulacağını açıkladı. Güney Kore, 6G dönemi için yazılım tabanlı gelişmiş şebekelerle hazırlanacağını söyledi. 6G teknolojisi hızının 1Tbps seviyelerine çıkacağı tahmin ediliyor ve bu hız 5G'den 1000 kat daha yüksek olacağı anlamını taşıyor. İlk bilgilere göre, ülkenin 6G şebekesine geçişinin maliyeti 625.3 milyar won (9,09 milyar TL) olacak. Bunun yanı sıra, Kore hükümeti, 6G teknolojisi için gerekli kaynak, bileşen ve ekipman üretimi için yerel programları teşvik edeceğini belirtti.

Editör: Enes Sapmaz