Makine öğrenimi destekli bir yazılım, gözlerdeki damarları ve atardamarları analiz ederek, kişide kalp hastalığı riskini hesaplayabiliyor. Ve bu işlem sadece dakikalar sürüyor.

British Journal of Oftalmology'de yayınlanan yeni araştırmabulguların gelecekteki klinik çalışmalarda doğrulanması durumunda hızlı ve ucuz kardiyovasküler taramaların geliştirilmesinin önünü açıyor. Bu taramalar, bireylerin kan testlerine ve hatta kan basıncı ölçümlerine gerek kalmadan felç ve kalp krizi risklerini bilmelerini sağlayabilir.

Sonuçlar karşılaştırıldı

Araştırmada görevli başyazar Alicja Rudnicka, yaptığı açıklamada,  “Bu AI (Yapay zeka) aracı, birinin risk düzeylerini 60 saniye veya daha kısa sürede bilmesini sağlayabilir." dedi. İlk sonuçlar, yapay zeka makine tarafından yapılan tamhminlerin, günümüzde kullanılan testler kadar doğru olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, QUARTZ (Retina damarları Topolojisi ve boyutu) adlı yazılımlarından elde edilen sonuçları, standart Framingham Risk Skoru testi (FRS) tarafından üretilen 10 yıllık risk tahminleriyle karşılaştırdılar. İki yöntemin “karşılaştırılabilir performansa” sahip olduğunu buldular.

goz-taramasi-ile-kalp-hastaligi-riskini-bulan-ai-araci-5b2u

Yapay zeka nasıl çalışıyor?

Yapay zeka yazılımı gözün retinasında bulunan kan damarlarının ağını analiz ediyor. Bu arterlerin ve damarların kapladığı toplam alan, genişlikleri ve "bükülmeleri" ölçülüyor. Tüm bi faktörlerbir kişinin kalp sağlığından etkileniyor ve yazılım da, bir kişinin kalp hastalığına yakalanma riski hakkında sadece gözlerinin invaziv olmayan bir anlık görüntüsüne bakarak tahminler yapabiliyor.

NASA, Mars simülasyonunda yaşayacak çalışanlarını arıyor! NASA, Mars simülasyonunda yaşayacak çalışanlarını arıyor!

Oftalmoloji ve AI analizi araştırmacısı Pearse Keane, The Verge'e konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Çalışma, gözün vücudun geri kalanına bir pencere olarak kullanılabileceğine dair artan bir bilgi birikimine katkıda bulunuyor" dedi ve ekledi:

"Doktorlar yüz yıldan fazla bir süredir gözünüzün içine bakıp diyabet ve yüksek tansiyon belirtileri görebileceğinizi biliyorlar. Ancak sorun manuel değerlendirme yapmanın zorluğuydu.”

Yapay zeka makine öğrenimi, özellikle de tıp alanında çok hızlı bir şekilde gelişerek kullanılmaya devam ediyor. FDA tarafından onaylanan ilk AI teşhis cihazı, göz hastalıklarını taramak için kullanıldı ve araştırmalar, AI'nin diyabetik retinopatiden Alzheimer'a (Keane'in kendi araştırma alanı) kadar çeşitli rahatsızlıkları bu şekilde tespit edebileceğini gösteriyor. Bu bulguları uygulayan araçlar şu anda çeşitli gelişim aşamalarında bulunuyor, ancak teşhislerinin güvenilirliği ve evrenselliği hakkında sorular devam ediyor.

Editör: Burak Karahan