Grok, yeni güncellemeyle kodlama özelliği alıyor! Grok, yeni güncellemeyle kodlama özelliği alıyor!

Aşırı hava olaylarında kıyı şehirlerin düzenli olarak sular altında kalması ve kırsal topluluklarda çıkan yangınlar sonucunda, Google, hem devlet çalışanları hem de sivil toplum kuruluşlarının iklim değişikliği kaynaklı felaketi takip edebilecekleri yeni bir dizi çevrimiçi araç geliştirdi.

Google, aşırı hava durumu uyarılarını zaten etkilenen konumlardaki kullanıcılara gönderiliyor ve Arama sayfası aracılığıyla olay hakkında yararlı, anlaşılması kolay bilgiler sağlıyor. Şimdi ise şirket bu listeye aşırı sıcaklık uyarılarını da ekledi. Olayla ilgili Google'da arama ayrıntıları, sıcak hava dalgasının tahmini başlangıç ve bitiş tarihlerinden, bu sırada dikkat edilmesi gereken tıbbi sorunlar ve etkilerinin nasıl azaltılacağına kadar her şeye dair bilgiler paylaşılacak. Şirket, sağlanan bilgilerin hem doğru hem de uygulanabilir olmasını sağlamak için Global Heat Health Information Network (GHHIN) ile ortaklık yapmaktadır.

google-2

Ayrıca Google, şirketin Çevresel Öngörüler Gezgini uygulamasındaki bir özellik olan ve yapay zeka ile havadan görüntüleri birleştirerek şehirlerin mevcut ağaç kapsamını anlayabilmeleri ve kentsel ormancılık girişimlerini daha iyi planlayabilmeleri için bir özellik olan Tree Canopy'yi geliştirdi.

Tree Canopy zaten bir düzineden fazla şehirde kullanılıyor, ancak Çarşamba günkü duyuru ile program ile dünya çapında yaklaşık 350 şehre genişleyecek. 

Editör: Enes Sapmaz