Teknoloji alanında uzmanlaşmış Mishaal Rahman, Android 113 QPR3’ün en son çıkan sürümünü araştırırken Google’un çok uzun süredir devam eden ekran parlaklığı hatasını çözüme kavuştuğunu açıkladı. Karanlık bir yerde ekran kilidini açarken akıllı telefonun bir süre boyunca parlak bir arka ışıkla kullanıcının gözünü kamaştırdığı, ardından yoğunluğunu azalttığı olan bu sorun birçok kullanıcıyı rahatsız ediyordu.

Geri dönüşler ve şikayetler üzerine Google, bu hatanın nedenini araştırdı. Cihazın arkasında bulunan ışık ortam ışığı sensöründen gelen mevcut okumalara göre değil ekranı kilitleme esnasında aldığı okumalara göre yansıtması olduğunu fark ettti.

android-1

Android telefonlara iMessage desteği veren uygulamanın başına gelmeyen kalmadı! Android telefonlara iMessage desteği veren uygulamanın başına gelmeyen kalmadı!

Yani eğer ekranı ortam aydınlıkken kilitlerseniz android cihazınız arka ışığın seviyesini hatırlıyor ve karanlık ortamda kilidi açıtğınızda gözlerinizi kamaştırıyordu. Ancak son duyuruyla birlikte Mishaal Rahman, yeni gelecek olan Android 13 güncellemesiyle akıllı telefonun kilidi açma sırasında ışık sensöründen gelen verileri rahatlıkla kullanabileceğini açıkladı.

Editör: Enes Sapmaz