The New York Times'a göre şirket, 'daha çok kişiselleştirilmiş bir deneyim' sunma umuduyla yeni bir arama hizmeti oluşturmanın ilk aşamasında. Projenin net bir takvimi olmadığı belirtiliyor. Bununla birlikte, Google'ın mevcut arama motoru için "Magi" kod adı altında bir dizi yeni AI özelliği geliştirdiğini bildirildi.

Google'ın geliştirmekte olduğu özellikler arasında, yazılım mühendisliği sorularını yanıtlayabilen ve kod parçacıkları oluşturabilen bir sohbet robotu yer alıyor. Şirket ayrıca, insanların bir chatbot konuşması yoluyla müzik aramasına olanak tanıyan bir özellik üzerinde de çalışıyor. Ayrıca The Times'a göre şirket, yeniden tasarlamak için 160'tan fazla çalışan görevlendirdi.

google-4

Sadece 15 saniye içinde sesinizi taklit edebilecek! Sadece 15 saniye içinde sesinizi taklit edebilecek!

Google'ın sonbaharda ek yeni özellikler sunmadan önce önümüzdeki ay Magi'yi duyurmayı planladığı bildiriliyor. Bu zamanlama, projenin I/O 2023'te görüneceğini gösteriyor. Şirket, kullanılabilirliği yıl sonuna kadar 30 milyon kullanıcıya genişletmeden önce ilk olarak Magi'yi ABD'de bir milyon kişiye sunmayı planlıyor.

Magi'nin Google için öneminin altını çizen Samsung'un geçen ay şirkete Bing'i cihazlarında varsayılan arama yapmayı düşündüğünü söylediği bildirmişti. 

Editör: Enes Sapmaz