Perşembe günü yayınlanan bir gönderide Google, Android'lerin geleneksel telefon uygulamalarında olduğu gibi "Aynı gelişmiş yapay zekayı kullanarak" spam tespit ettiğini söylediği Google Voice özelliğini kullanıma sundu.

Google Voice, yeni spam etiket özelliğini kullanıma sundu

Spam etiketi eğer bir çağrıda karşınıza çıkarsa, gelen aramanın spam olduğunu doğrulayacak ve bu durumda gelecekteki tüm aramalar doğrudan sesli mesajınıza gönderilecek.

google voice (2)

Android telefonlara iMessage desteği veren uygulamanın başına gelmeyen kalmadı! Android telefonlara iMessage desteği veren uygulamanın başına gelmeyen kalmadı!

Google Voice, yıllardır spam olarak tanımlanan aramaları sesli mesaja otomatik olarak filtreleme yeteneğine sahip ve ayrıca aramaları spam olmadığını doğrulamadan önce görüntüleyebilmenize izin verir. Ancak bu seçenekler, çok fazla çevrenizi arayan bir kişiyseniz pek harika olmayabilir. Ayrıca bilinmeyen numaralardan gelen birçok önemli aramada spama düşebilir.

Google Voice özelliği nasıl kapatılır?

Eğer Google'un, otomatik spam etiketlemesini kullanmamak istiyorsanız, Ayarlar > Güvenlik > Spam'i filtrele'ye giderek Spam'i Filtrele özelliğini kapatmanız gerekecek.

google voice (1)

Google'ın Voice kullanıcılarına spam ile başa çıkmak için daha fazla seçenek sunması kesinlikle güzel olsa da, şu anda Pixel telefonlarında sunduğu ve daha fazla yardımcı olabilecek bazı gelişmiş özellikler bulunuyor. Spesifik olarak, Google Asistan'ın yanıtlarını seçmenize izin verirken aramayı görüntüleme yeteneği büyük bir ayrıcalık olacaktır, ancak şirketin birçok kişinin ücretsiz olarak kullandığı bir hizmeti yüksek segment bir telefona özelliği eklemesi pek olası görünmüyor.

google voice (3)

Spam uyarıları Google Voice hesabı olan herkes tarafından kullanılabilecek olan özelliğin, şirkete göre, Perşembe gününden itibaren kullanıma sunulması 15 gün kadar sürebileceği belirtiliyor.

Editör: Enes Sapmaz