Okuma zorluğu çeken ve görme bozukluğundan müzdarip Android kullanıcıları için yeni bir uygulama geliştiren Google, Okuma Modu ile bir çok kişinin hayatını kolaylaştıracak bir ilke imza attı. Tamamen ücretsiz olan bu uygulama, Play Store üzerinden Android telefon ve tabletlerde metin içeriklerinin daha kolay okunmasını sağlayacak. 

google play (1)

Google'un Okuma Modu, birçok dili destekleyecek

Google bünyesinde geliştirilen Okuma Modu;, herhangi bir uygulama ya da web sitesi üzerinden metin okunduğunda kenarlarda yer alan reklamları engelleyerek okuyucunun dikkatinin dağılmasının önüne geçecek. Ayrıca ek olarak metinde yer alan yazı tipi, boyutu, satır aralığı ve arka plan rengini değiştirmenizi sağlayacak. Bu yenilikler sayesinde okuyucu kendinde uygun okuma modunu oluşturacak.

google play (1)-1

Google, Android 9 ve üzeri sürümler için yayınladığı uygulama hakkında şu açıklamada bulundu:

“Az gören, görme yetisi olmayan ve disleksi kullanıcılarla birlikte bu durumdaki kişiler için tasarlanan Okuma Modu; özelleştirilebilir kontrast, metin boyutu, metin okuma, sayfa yığını ve yazı tiplerine odaklanarak okuma deneyimini iyileştirmek için yardımcı olur. Uygulamayı indirdikten sonra hızlı bir şekilde ayarlarınıza uyum ve hem uygulamalara hem de web sitelerine erişim sağlar.“

App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor... App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor...

Okuma Modu, ayrıca metinleri konuşmaya çevirecek. Ancak ilk olarak seslendirme desteği olarak ise, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve uygulama ilerleyen zamanlarda diğer dilleri de sırayla destekleyecek. Ayrıca Google, bu uygulamanın disleksi hastaları içinde yararlı olabileceğini düşünüyor.

Editör: Enes Sapmaz