Google, geçen yıl Android'de Privacy Sandbox oluşturmak için çok yıllı bir girişim duyurmuştu. Privacy Sandbox için ilk beta, sınırlı sayıda Android 13 cihazında kullanıma sunulmaya başlayacak. Beta, "zamanla" daha fazla kullanıcıya sunulacak ve teste katılmak için daha fazla cihaz seçilecek. Bu cihazlar, kullanıcıları uygunlukları konusunda bilgilendiren bir Android geri bildirimi alacak.

Bilgisayar korsanları, OpenAI araçları kullandı! Bilgisayar korsanları, OpenAI araçları kullandı!

Google'ın Android için Gizlilik Korumalı Alanı, Apple'ın iOS 14.5 güncellemesiyle piyasaya sürdüğü Uygulama İzleme Şeffaflığı özelliğine oldukça benziyor. Bu özellik, iPhone kullanıcılarını, hangi şirketin kendilerini ve verilerini farklı uygulamalar ve web sitelerinde izleyebileceğine karar verme konusunda ayrıcalık sağlıyor.

google adro

Güncellemeden önce geliştiriciler, bir uygulama içinden kullanıcı verilerini izlemek için araçlar kullanabiliyordu ve bu bilgilere dayanarak, reklamverenler, reklamlarla onları daha iyi hedeflemek için kullanıcıların profillerini tanımlayabiliyordu. Ancak kullanıcılar bu izinleri reddederse, geliştiriciler ve reklamverenler kullanıcı verilerini izleyemez.

Daha önce Google Chrome'da test için kullanıma sunulan Google'ın Gizlilik Korumalı Alanı, Android'de özel reklamcılık çözümleri sunacak. Bir Google sözcüsü yeni özellik hakkında, "Bu yeni çözümleri tasarlarken, oluştururken ve test ederken, mevcut reklam platformu özelliklerini en az iki yıl boyunca desteklemeyi planlıyoruz ve gelecekteki değişikliklerden önce önemli bir bildirimde bulunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Editör: Enes Sapmaz