Google CEO'su Sundar Pichai, işten çıkarılacak işçiler için "çok üzgün olduğunu" ve bunun "bizi geleceğe hazırlamak için zor bir karar" olduğunu söyledi. İşten çıkarmalar küresel olarak ve tüm şirket genelinde hissedilecek ve Pichai, kararların tüm sorumluluğunu üstlenleneceğini söyledi.

google (2)

Alphabet, son birkaç yılda "dramatik büyüme" döneminde bir işe alım çılgınlığı yaşadı, ancak Pichai, "bugün karşı karşıya olduğumuzdan farklı bir ekonomik gerçeklik zamanında onca çalışanı işe aldık" dedi. Sadece Google ile kalmayan işte çıkarma fuyasına, geçtiğimiz birkaç hafta içinde Microsoft, Amazon, Meta ve diğer bir çok büyük şirket, ekonomik koşullar nedeniyle katıldı.

Şirket geçen çeyrekte bir önceki yıla göre karında yüzde 27'lik bir düşüş gördü ve Pichai, Alphabet'in harcamaları ve işe alımları azaltması gerektiğini söyledi. Ancak aktivistler ve analistler, Bloomberg'e göre şirketin personel sayısının 2017'den bu yana yüzde 20 arttığına dikkat çekerek daha agresif işten çıkarmalar konusunda uyarılarda bulundu.

Pichai, çalışanlara en az 60 günlük tam bildirim süresi boyunca ödeme yapılacağını söyledi. Alphabet ayrıca 16 haftalık maaş artı Google'da her ek yıl için iki haftadan başlayan kıdem paketleri sunacak. Ayrıca, 6 aylık sağlık hizmeti, işe yerleştirme hizmetleri ve "işten atılmadan etkilenenler için göçmenlik desteği" sunarken, 2022 ikramiyelerini ve kalan tatil süresini de ödeyecek.

Google'un yapay zekası Gemini'ı her yerde görmeye hazırlanın! Google'un yapay zekası Gemini'ı her yerde görmeye hazırlanın!

google (1)-1

Sadece son iki hafta içinde Microsoft, Amazon ve Meta sırasıyla 10.000, 18.000 ve 11.000 çalışanı işten çıkardı. Google, son zamanlarda diğer harcamalarını da kıstı. Stadia'yı kapatan şirket yeni nesil Pixelbook dizüstü bilgisayarları ve daha fazlasını da iptal etmek zorunda kaldı. Kullanıcılar, geliştiriciler ve işletmeler için tamamen yeni deneyimler paylaşmaya hazırlandığını söyleyerek yapay zekaya daha da güçlü bir şekilde odaklanmayı planlıyor.

Editör: Enes Sapmaz