2012'de kullanıma sunulan Google Asistan, başlangıçta Google Experience Launcher (GEL) olarak bilinen basit bir başlatıcıydı. Ardından 2014'te şirket, Google Play Store aracılığıyla tüm Android 4.1+ cihazlar için Google Now Launcher olarak daha geniş bir sürüm sunmaya başladı. Bu başlatıcı, Google Asistan kartlarına kolay erişim ve düzgün ve temiz bir kullanıcı arayüzü sağlıyordu.

google now launcher

Mozilla'ya yapay zeka sohbet botu geliyor! Mozilla'ya yapay zeka sohbet botu geliyor!

Google, 2017'de iş ortaklarına, bu özelliği orijinal ekipman üreticilerine sunduğundan, birincil özelliği olan Google Now Launcher'dan Google Asistan erişimini aşamalı olarak kaldıracağını bildirdi. Hatta bu duyurunuun üzerine Google, Pixel Launcher'ı kendi telefonları için kullanmaya başlamıştı. Google Now Launcher, Google uygulaması aracılığıyla bazı güncellemeler alsa da, Asistan ön plana çıktığı için şirket tarafından unutulmaya başlandı.

3 yıllık yeni bir Google hizmetinin daha fişi çekiliyor

Geçen ay Google, sosyal medya platformu Google Plus'ın iş odaklı bir versiyonu olan Currents'ın kapatıldığını doğrulamıştı. İlk olarak 2019'da tanıtılan Currents, yalnızca üç yıl hizmet verdikten sonra şirket tarafından kapatılıyor. Hizmetin sonlandırılması kararı, kullanımının düşük olmasına bağlandı. Ancak kapatılmasına rağmen benzer bir hizmeti, yakın zamanda Gmail'e entegre edilen Chat and Spaces (Sohbet ve Alanlar)'de vermeye devam edecek.

google (1)-2

Şirket, Currents'ın kapatılmasının 2023'te tamamlanacağını duyurdu. Ayrıca arama motoru ve teknoloji devi, Currents'tan Spaces'a sorunsuz bir geçiş sürecini kolaylaştırmak için kullanıcılara Spaces'te yeni özelliklerin uygulanması konusunda güvence sağladı.

Editör: Enes Sapmaz