Son yapılan araştırmalara göre, mavi göller, küresel ısınma devam etme durumunda yeşil-kahverengi olma tehlikesiyle karşı karşıya. Göl suyunun renginde yaşanan bu değişiklikler, ekolojinin sağlığında bir kalite düşüşüne işaret olabilir.

Mevcut çalışma, algler ve çökeltiler gibi faktörlerin yanı sıra hava sıcaklığı, yağış, göl derinliği ve yüksekliğinin de bir gölün rengini belirlemede önemli bir rol oynadığını ortaya koydu.

Bulgular yakın zamanda Amerikan Jeofizik Birliği'nin bir dergisi olan Geophysical Research Letters'ta yayınlandı.

Dünya çapındaki tüm gölleri incelemek için uydu görüntülerini kullandılar

Dünyadaki göllerin üçte birinden azı mavidir ve genellikle diğer göllere oranla daha derindirler ve bol yağış alan ve kış aylarında buz örtüsü olan serin, yüksek enlemlerde bulunurlar. Araştırmaya göre, tüm göllerin %69'unu oluşturan yeşil-kahverengi göller daha yaygındır. Ayrıca kahverengi göller daha kuru bölgelerde, kıta içlerinde ve kıyılarda bulunur.

Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı... Antik bir karadelik çarpışması tespit edildi! Bir tanesi Güneş'in 50 milyon katı...

göl (1)-1

Araştırmacılar, 2013'ten 2020'ye kadar dünya çapında 85.360 göl ve rezervuarın en renklerini belirlemek için 5,14 milyon uydu görüntüsü verilerini kullandı.

Southern Methodist Üniversitesi'nde Hidrolog ve makalenin yazarı olan Xiao Yang, “Hiç kimse göllerin rengini küresel ölçekte incelememişti” dedi.

"Dünya genelinde belki 200 gölle ilgili geçmiş çalışmalar vardı, ancak burada yapmaya çalıştığımız ölçek, göl sayısı ve ayrıca küçük göllerin kapsamı açısından çok, çok daha büyük. Dünyadaki her gölü incelemiyor olsak da elimizdeki göllerin büyük ve temsili bir örneğini ele almaya çalışıyoruz.”

göl (3)

Bir gölün rengi, kısmen alg büyümesindeki değişiklikler nedeniyle mevsimsel olarak değişebilir, bu nedenle yazarlar göl rengini yedi yıl boyunca en sık görülen göl rengini değerlendirerek karakterize ettiler. Bunun üzerine sonuçlar, yazarların geliştirdiği etkileşimli bir harita aracılığıyla ortaya çıktı...

Çoğu gölün rengi kahverengiye dönecek

Ek olarak, yeni çalışma, iklim değişikliği devam ederse, farklı ısınma derecelerinin su rengini nasıl etkileyebileceğini araştırdı. Çalışma, iklim değişikliğinin, çoğu Rocky Dağları, kuzeydoğu Kanada, kuzey Avrupa ve Yeni Zelanda'da bulunan mavi göllerin yüzdesini azaltabileceğine rastladı.

Illinois Eyalet Üniversitesi'nde su ekolojisti ve yeni çalışmanın yardımcı yazarı Catherine O'Reilly, "Daha fazla alg patlaması üreten daha sıcak su, gölleri yeşil renklere kaydırma eğiliminde olacaktır" dedi. 

göl (1)

Örneğin O'Reilly, Kuzey Amerika Büyük Gölleri'nin artan alg patlamaları yaşadığını ve en hızlı ısınan göller arasında yer aldığını söyledi. Yang, önceki araştırmaların ayrıca uzak Arktik bölgelerinin "yoğunlaşan yeşilliğe" sahip göllere sahip olduğunu gösterdiğini söyledi.

Yazarlar, önceki çalışmalarda göl ekosisteminin genel sağlığını anlamak için daha karmaşık ve daha ince ölçekli ölçütler kullanılmış olsa da, göllerin su kalitelerini takip etmek için küresel ölçekte uydulardan alınan görüntülerin basit ama geçerli bir ölçü kaynağı olduğunu söyledi.

Editör: Enes Sapmaz