Noel denince aklınıza ilk ne geliyor? Süslenmiş bir ağacın önünde sarhoş olmak, Noel Baba, Noel şarkıları, ren geyiği ve kırmızı-beyaz renkler. Ancak dünyanın dört bir yanında birçok sıra dışı Noel gelenekleri mevcut. İşte şimdi onlara göz atacağız.

Dünyanın farklı yerlerinden en tuhaf 12 Noel geleneği

1- İspanya - El Cahaner, kaka yapan çocuk

Katalonya, Andorra ve Güney Fransa'da bir gelenek olan El Caganer (Kaka yapan), doğuşu sahnelemek için kullanılıyor.

2- İspanya - Tió de Nadal

Katalonya'da yine ilginç bir gelenek: Noel hediyelerini "dışkılayan" insana benzeyen bir kütük: Tió de Nadal' 8 Aralık'ta Immaculate Conception Bayramı'ndan başlayarak, Katalan'daki haneler, çocukların ay boyunca bakması için içi boş bir kütük (yüz ve şapka isteğe bağlı) veriyor. Yeni Noel arkadaşlarını geceleri sıcak tutmak ve aç kalmasın diye lezzetli yemeklerle beslemek için bir battaniyeyle örtmeye teşvik ediliyorlar. Noel sabahı, kütük şöminenin yanına yerleştirilir ve çocuklar bir şarkı söyler. Çocuklar daha sonra ilgilendikleri kütüğü bir sopayla döverek hediyelerin dışarı çıkmasını sağlar. Ebeveynler çocuklarını bir bahaneyle uzağa gönderir ve döndüklerinde oda, Tió de Nadal'ın poposundan çıkan hediyelerle dolar.

3 - İtalya - Noel Cadısı Befana

5 Ocak'ta İtalya'da çocuklar, iyi kalpli bir cadı olan Befana'nın Noel sonrası ziyaretinin tadını çıkarıyor. Noel Baba'ya çok benziyor: Geceleri süpürgesiyle uçuyor, bacadan giriyor ve iyi erkek ve kızlara şeker ve hediyeler, kötülere de kömür veriyor. Aziz Nick'in aksine, Befana süt ve kurabiye yerine şarap ve sosis istiyor (mantıklı), bu da hediye bıraktığını ve hatta ayrılmadan önce ortalığı süpürdüğünü düşünürsek oldukça iyi bir anlaşma gibi. Efsaneye göre Benfana, İsa'yı karşılaması için üç bilge adama eşlik etmesi için davet edilmiş, ancak evini temizlemekle meşgul olduğu için onları geri çevirmiş. Daha sonra fikrini değiştirdi ve Hz. İsa'yı bulmaya gitti, ama bulamadı ve o zamandan beri O'nu arıyor.

4- Norveç - Süpürge saklamak

İtalyanlar Noel cadılarını kollarını açarak karşılayabilirler, ancak Norveç'te cadılara pek sevgi gösterilmez. Güya pagan batıl inançlarına dayanan mevsimlik bir gelenekte, Norveçliler Noel arifesinde süpürgelerini saklarlar, böylece yaramaz cadılar onları çalamaz.

5- Japonya - Kentucky Fried Christmas

Hıristiyanların az olduğu Japonya'da, 25 Aralık'ta Kentucky Fried Chicken yemek bir gelenektir - o kadar ki, fast food zinciri yıllık işinin %5'ini tek bir günde üretir-.1970 yılında, Japonya'daki ilk KFC'nin yöneticisi, geleneksel Batı tarzı bir tatil yaşamanın bir yolu olarak kızarmış tavuk yemeklerinin reklamını yapmaya başladı. Tuttu ve şimdi Noel'de KFC çok popüler, Japonların KFC'nin özel yemeğini bitirmemesi için haftalar önceden sipariş vermesi gerekiyor.

6- Venezuela - Havai fişekler ve patenler

Venezuela'da Noel'i hakkıyla kutluyorlar . Noel sabahı, insanlar herkesi uyandırmak için havai fişek yakar, sonra herkes patenlerini giyip sokağa çıkar. Tüm dualardan sonra, aileler ve arkadaşlar dans etmek, yemek yemek ve müzik yapmak için bir araya gelirler. Noel sabahı, patencileri güvende tutmak için Venezuela'nın başkenti Caracas'ta sokaklar trafiğe kapatılıyor.

7- Güney Afrika - Noel'de kamp yapmak

Güney Afrika'daki birçokları için Noel: kampa gitmek, barbekü yapmak demek.

8- İsveç - Donald Duck

İsveç'te Donald Duck'tan bir televizyon mesajı olmadan Noel tamamlanmaz. Noel Arifesi öğleden sonra saat 3'te, tüm ulus Kalle Anka och hans vänner önskar God Jul; yani, 30'lar, 40'lar ve 50'lerden çoğunlukla Noel olmayan temalı Disney çizgi filmlerinden oluşan bir koleksiyon olan “Donald Duck ve Arkadaşları Size Mutlu Noeller Diliyor”u yayınlar. Donald Duck'ın İsveç ruhu üzerindeki tuhaf gücü büyümeye devam ediyor: 2020'de 4,5 milyon kişi izledi (İsveç'in nüfusu 10,3 milyon)

9- Avusturya - Krampus

Krampus, Noel Baba'nın uşağı ve infazcısı gibi davranan, yaramaz çocukları sopalarla döverken, Noel Baba sadıklara hediyeler ve tatlı ikramlar sunarak şişman, korkunç yaşlı elfin tutmasına izin veren kıllı, boynuzlu bir canavardır.

10- İzlanda - Yule Kedisi ve Yule Çocuklar

İzlanda'da Noel, kırsalda dolaşan ve yeni kıyafet giymemiş herkesi yiyip bitiren devasa siyah bir kedi olan Jólakötturinn, Yule Kedisi tarafından yönetilir . Yule kedisi efsanesinin, işçileri korkutup Noel'e kadar işlerini bitirmeleri için çiftçiler tarafından başlatıldığı söylenir. Sıra dışı olduğunuz için sizi yiyen dağ büyüklüğünde bir kedi yeterince korkutucu olmadığı için İzlanda Noel gelenekleri aynı zamanda Yule Lads'ı da içerir. Noel Baba'nın Elflerinin Tuhaf dünya versiyonları gibi, 13 Yule Lads kırsalda dolaşıyor ve herkesi rahatsız ediyor. Yaptıklarına örnek vermek gerekirse: Stekkjarstaurm, (Koyun tacizcisi) iki tahta bacağıyla (ve koyunları taciz etmesiyle) tanınır. Stúfur (küt) içindeki yemeği yemek için tava çalar. Gluggagægir (Pencere Peeper)  pencerelere bakıp hırsızlık yapmaya çalışır  ve Ketkrókur (Et kancası), et çalmak için bir kanca kullanır.

11- Meksika - Turp Gecesi

Meksika, Oaxaca'da Noel tamamen turplarla ilgilidir. 23 Aralık, Noche de Rábanos, turp gecesi, yüzlerce sanatçının İncil'den ve çağdaş yaşamdan ayrıntılı sahneler halinde binlerce sebzeyi oyduğu yıllık bir turp partisi.

12- Galler - Zombi Noel atı Mari Lwyd

Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir

Yeni Yıl Arifesinde, hayalet gibi giyinmiş eğlence grupları, bir direğe bir at kafatası yapıştırır, onu süsler ve grotesk kuklalarıyla evden eve dolaşarak geleneksel bir şarkı söylerler .  

Editör: Megabayt Haber