Günümüzde daha fazla para kazanmak için reklamların dozunu kaçıran platformlar veya siteler, kullanıcıların önemli zamanını ve internet paketlerini çalıyor. Bu reklamlardan kurtulmak için yapmanız gerekenler ise çok basit. Ücretsiz Adblocker'lar sayesinde, sadece bir mouse düğmesine tıklayarak can sıkıcı reklamların hepsinden kurtulabilirsiniz.

reklam engelleyici (2)

Adblocker nedir? Adblocker kullanmak tehlikeli mi?

Adblocker'lar, reklamlar, can sıkıcı internet öğeleri ve animasyonlarını sonsuza kadar kaldırabileceğiniz ve eğer isterseniz sakladığınız öğeleri tekrar göstermeyi mümkün kılan bir internet tarayıcı eklentileridir. Sadece reklamları ve gereksiz öğeleri saklamakla kalmayan bu eklentiler, bazı sitelerde önemli sayfa yüklenme hızı kazandırır. Adblock'ları, Chrome, Edge, Firefox, Opera gibi neredeyse tüm internet tarayıcısında kullanabilirsiniz.

Adblocker'lar, Google tarafından onaylanmış eklentilerdir. Güvenlik problemi yerine internette gezinmeyi daha güvenli hale getiren bu eklentilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Adblocker indirmek için buraya tıklayın.

reklam engelleyici (1)-2

Reklam engelleme nedir? Gereksiz reklamlardan nasıl kurtulunur?

Adblock’un kelime anlamı 'reklam engelleyici'dir. Reklam engelleyiciler, internet sitelerindeki reklamları, kullanıcıların görmesini engelleyen bir tür internet yardımcı yazılımıdır. AdBlocker uzantılar,  Google, Edge, Mozilla Firefox ve Opera gibi internet tarayıcılarında kullanılabilir. Adblock Plus, Adblock, Adblocker for YouTube, Google tarafından onaylanmış reklam engelleyici uzantılarıdır. Bilgisayarın yanı sıra mobil uygulamalarla da kullanılabilen reklam engelleyici eklentileri edinebilirsiniz.

adblock

Hangi Adblocker/Reklam engelleyici uzantıyı kullanmalıyım?

Google tarafından onaylanmış Adblocker'ları kullanmak güvenliğiniz açısından en iyi seçenek olacaktır.

Microsoft, Windows 11 reklam belasını yayınladı! Kapatmanın tek bir yolu var... Microsoft, Windows 11 reklam belasını yayınladı! Kapatmanın tek bir yolu var...

Yukarıda sizler için paylaştığımız reklam engelleyicilerden bir tanesini edinebilirsiniz.

FBI reklam engelleyici kullanmanızı öneriyor!

FBI (Federal Soruşturma Bürosu) ise son siber çalışmalarında, bilgisayar korsanlarının markaları taklit etmek ve kullanıcıları kötü amaçlı sitelere yönlendirmek için yeni bir tarayıcı reklam taktikleri kullandıklarını keşfetti.

İnternet üzerinden artan dolandırıcılık saldırıları her gün binlerce hatta milyonlarca kişiyi tehdit ediyor. Bu tehditler üzerine FBI, tüm arama motorlarında reklam engelleyici kullanılmasını önerdi.

FBI bünyesine bağlı İnternet Suçları Şikayet Merkezi tarafından yapılan son araştırmalar, siber saldırganların büyük markaları taklit etmek için Google ve Edge gibi arama motorlarını kullandığını ortaya çıkardı. Temelde reklamlar üzerinden kullanıcıları sahte web sitelerine yönlendirildiği ve kimlik avı saldırılarında bulunduğu ifade edildi.

reklam engelleyici (1)

FBI, basit bir ad block (reklam engelleyici uzantılar) uzantısının dolandırıcılık girişimlerine karşı kilit bir güvenlik rolü sağlayabileceğini söyledi. Hatta Google ve Edge gibi büyük arama motorlarının siber suçlulara karşı daha fazla önlem alması gerektiğini vurguladı. Ayrıca FBI, siber suçluları engellemek için neler yapabileceğinizi de söyledi. Büronun belirttiğine göre, ziyaret ettiğiniz sayfanın bağlantısının doğruluğunu kontrol etmeniz ilk etapta faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra web sitelerini Google’da aramak yerine bağlantıyı doğrudan kendiniz yazmanız önerildi.

FBI, tuzağa düşmemek için bunları yapmanızı önerdi;

FBI’ın açıklamalarına göre dolandırıcıların tuzağına düşmemek için şunları yapmanız gerekiyor:

Bir reklama tıklamadan önce, sitenin orijinal olduğundan emin olmak için URL’yi kontrol edin. Kötü amaçlı bir alan adı, amaçlanan URL’ye benzer olabilir, ancak yazım hataları veya yanlış yerleştirilmiş bir harf olabilir. İnternette arama yaparken reklam engelleme uzantısı kullanın. Çoğu internet tarayıcısı, bir kullanıcının reklamları engelleyen uzantılar da dahil olmak üzere uzantılar eklemesine izin verir. Bu reklam engelleyiciler, belirli web sitelerinde reklamlara izin verirken, reklamları engellemek için açılıp kapatılabilir. Başta Google olmak üzere büyük arama motorları, reklamların normal arama sonuçları gibi görünmesini izin veriyor. Reklamların güvenliğini test eden algoritmaları geçen tehlikeli web siteler ise aramalarda en başta görünüyor. Bu yüzden tarayıcıda reklam engelleyici kullanmanız mantıklı olacaktır.

Editör: Enes Sapmaz