NASA uyardı: Güneş fırtınaları üst düzeylerde... NASA uyardı: Güneş fırtınaları üst düzeylerde...

Frontiers in Network Psychology dergisinde gece yarısından sonra beyin üzerine " The Mind After Midnight: Nocturnal Wakefulness, Behavioral Disregulation ve Psychopathology " başlıklı bir araştırma yayınlandı

Harvard Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi'nden araştırmacılar, "Gece Yarısından Sonra Zihin " hipotezi olarak adlandırılan yeni bir hipotez yayınladılar ve insanların gece yarısından sonra uyanık olduklarında beyinde nörofizyolojik değişikliklerin meydana geldiğini öne sürdüler. Bu değişikliklerin meydana geldiği mutlak zaman, Sirkadiyen ritminize bağlıdır, ancak genellikle gece yarısından sonra meydana gelir ve beynin ödül işleme, dürtü kontrolü ve bilgi işleme işlevlerini etkiler.

Araştırmacılar, gece yarısından sonra insanların dünyayı olumsuz görme ve sonuçları tam olarak düşünmeden dürtüsel kararlar verme veya zararlı davranışlarda bulunma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu. Bu etkilerin biyolojik temelinin bir kısmı, olumlu etkinin ve olumsuz etkinin sirkadiyen etkisi, bilgiyi sırasıyla olumlu veya olumsuz bir ışıkta görme eğilimidir. Olumlu duygulanım sabah uyandıktan sonra en yüksek düzeyde olup, gece vücut uykuya hazır olduğunda en düşük düzeyine iner ve olumsuz duygulanım ise tam tersi zamanlarda en düşük ve en yüksek düzeydedir.

MIT-Timing-Control

Dopamin (İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir) seviyeleri de geceleri yükselir, bu da beyindeki ödül ve motivasyon sistemleri etkilendiğinden daha riskli davranışlarda bulunmayı teşvik edebilir. Çarpık bilgi işleme kapasitesi ve sirkadiyen etkisindeki diğer sistemlerle birlikte dopamin, daha kötü karar verme ve gece geç saatlerde işlev görme ile sonuçlanabilir.

Makalenin kıdemli yazarı Elizabeth B. Klerman, "Gecenin bir yarısı uyanık olan milyonlarca insan var ve beyinlerinin gün içinde olduğu kadar iyi çalışmadığına dair oldukça iyi kanıtlar var. Benim ricam buna bakmak için daha fazla araştırma, çünkü sağlıkları kadar güvenlikkeri de bu durumdan etkileniyor" dedi.

Sirkadiyen saat nedir?

Sirkadiyen saat bitkilerin, hayvanların, mantarların ve siyanobakterilerin 24 saatlik zaman içerisindeki biyokimyasal ve psikolojik davranışlarının bütünüdür. Biyolojik terim olarak ise ritim demektir. Örneğin günlük (gün ışığı - gece karanlığı uyumlu), tidal (med cezir / gelgit uyumlu), aylık (dolunay - hilal uyumlu), mevsimsel, ve yıllık (yaz kış uyumlu) ritimler gibi ritimler vardır.

Çalışma ile ilgili detayları buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.