Galatasaray ve Enerjisa Enerji ortaklığında Nef Stadyumu üzerine yerleştirilen güneş enerjisi santrali, kulübe büyük tasarruf sağladı.

Euronews'un haberine göre, stadın üstüne yerleştirilen paneller, stadyumun elektrik ihtiyacının %65'ini karşıladı. Ocak ayı ile ağustos ayına kadarki dönemde 400 bin euroya yakın bir kâr elde eden Galatasaray, kulüp gelirine büyük katkı sağlamış oldu.

Sağlanan tasarrufun 2 bin evin elektrik tüketimine yakın olduğu ve sistemin 25 yıllık sürede 200 bine yakın ağacın kesimine engel olacağı da belirtildi.

52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor 52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor

Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişti

Galatasaray ile Enerjisa Enerji ortaklığında gerçekleştirilen proje, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişti. 2022 Mart ayında  Güneş Enerji Santrali devreye alma ve Guinness Rekor takdim töreni Nef Stadyumu'nda gerçekleştirilmişti.

burak-elmas

Dönemin Galatasaray başkanı Burak Elmas, törende şu açıklamaları yapmıştı:

"Galatasaray yine bir ilki gerçekleştiriyor. Rahmetli başkanımız Mustafa Cengiz yönetiminde imzalanan bu önemli projenin bitişi bizim dönemimize denk geldi. Emeği geçen başta merhum başkanımız Mustafa Cengiz ve yönetim kuruluna teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca bu konuda bizimle önemli ortaklığa işbirliğine imza atan Enerjisa'ya da teşekkür ediyoruz. Kısa sürede bu önemli projeyi sonuçlandırdılar. Tam zamanında hatta biraz daha erken bitirerek Galatasaray'ın ve Türkiye'nin geleceği için önemli bir projeye daha imza attılar. Stadyumumuzda çok daha fazla fonksiyonu devreye sokarak daha çok gelir etmek, maç günleri dışında da gelir kalemleri üreten ticari alana çevirme projemiz var. Bu proje için de Enerjisa ile yapmış olduğumuz bu yatırımın çok büyük önemi var. Stadyum üzerine kurulan santral, 25 yılın sonunda ciddi anlamda gelir üretecek. Hatta proje devreye girdikten sonra kulübümüz için ciddi bir maliyet kalemi olan enerji maliyetlerinde de ciddi bir avantaj sağlamaya başladı. Güneş enerji santrali, Türkiye'de stat çatısı üzerinde performansa dayalı iş modeli hayata geçirilmiş ilk projedir. Bu anlamda bu ilk projeyi gerçekleştiren kulübün Galatasaray olması nedeniyle de büyük gurur duyuyoruz"

Türkiye'de güneş enerjisi kullanımının daha da fazla yaygınlaşmasını ve Galatasaray gibi diğer kulüplerimizin de bu sisteme geçmesini dileriz.

Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Editör: Burak Karahan