2022 FIFA Dünya Kupası’ndaki şüpheli VAR kararlarını bir kenara bırakırsak, kupadaki en çok dikkat çeken detaylardan biri de birçok futbolcunun çoraplarındaki yırtıklar ve delikler oldu. Peki futbolcular çoraplarını neden keser hiç düşündünüz mü?

Futbolcular çoraplarını neden keser?

Dünya Kupası’nda birçok futbolcu çoraplarına kesikler atmış olarak sahaya çıktı. Bazıları tek bir büyük kesik atarken bazıları ise çoraplarına küçük delikler açtı. Jude Bellingham, Kyle Walker, Gareth Bale ve Bukayo Saka gibi futbolcular buna örnek gösterilebilir.

NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar! NASA'nın uzay araştırmalarında kullandığı bu materyalle çanta yaptılar!

maxresdefault-19

Futbolcular genellikle her maçın başlamasına kısa bir süre kala yeni bir forma ve uygun yeni çoraplar giyer. Yeni çift tozluk henüz kullanılmamış ve ‘taze’ diyebileceğimiz durumda olduğu için yapısı gereği sentetik kumaşın esnemesi için yeterli zaman yoktur. Özellikle de geniş baldırlarınız varsa bu yeni çift çoraplar esnemediği için bacaklarınızı rahatsız edebilir ve sıkı gelebilir.

Yeni giyilmiş ve sıkı olan çoraplar rahatsız edici, kısıtlayıcı olabilir ve kan dolaşımını azaltarak kramp gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle baskıyı azaltmak için bazı futbolcular bir makasla çorabın arkasında delikler açıyor. Yani bu delikler moda için değil aslında futbolcu sağlığı için açılıyor.

Eski yıldız futbolcu Jermaine Jenas, 2018’de kendisine bu soru sorulduğunda ‘işlevsellik’ için yaptığını söylemişti. 

Kyle Walker ise kendisine sorular soruya, “Çoraplarının çok sıkı olduğunu düşündüğü için kramp girmesin diye baldırlarındaki kan dolaşımına yardımcı olmak için futbolcular çoraplarında delikler açıyor."  cevabını vermişti.

Editör: Burak Karahan