Bankman-Fried, çeşitli dolandırıcılık ve kara para aklama davalarıyla suçlanırken, iş ortakları Caroline Ellison ve Gary Wang kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul ettiler. Savcılar, FTX kurucusunun diğer bir şirketi olan Alameda Research'e milyarlarca dolarlık müşteri yatırımlarını aktarmakla suçladı.

sam bankman fried (2)

CEO Sam Bankman Frieddolandırıcılık, dolandırıcılık için gizli anlaşmalar yapma, menkul kıymet dolandırıcılığı ve menkul kıymet dolandırıcılığı için gizli anlaşmalar yapma gibi suçlardan yargılanıyor. 

Yargıç, 3 Ocak Salı günü Manhattan, New York'taki federal mahkemede bir duruşma düzenledi ve Sam Bankman-Fried'ın avukatı Mark Cohen, tüm suçlamalara karşı suçsuz olduğunu iddia etti. Hakim, davanın duruşma tarihini 2 Ekim'e erteledi.

Bir zamanlar kağıt üzerinde dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bankman-Fried, geçen ay yakalanmasının ardından, sadece 100.000 doları kaldığını iddia etti. Bunun yanı sıra FTX'in çöküşünün sorumluluğunu üstlendiğini söyledi ve diğer şirketi Alameda Research'ün her iki işletmede de üstlendiği risk miktarını hesaplayamadığını açıkladı.

sam bankman fried (1)

Bahama yetkilileri, Sam Bankman-Fried konusunda açıklamada bulundu

Bahamalar Başsavcısı Ryan Pinder, Bankman-Fried'ın tutuklandığı sırada şunları söyledi: "Alınan tebligat ve bununla birlikte sağlanan materyal sonucunda, Başsavcı'nın SBF'nin tutuklanmasını istemesi ve onu gözaltında tutması uygun görüldü."

"İade için resmi bir talepte bulunulduğu anda Bahamalar, Bahama yasalarına ve ABD ile olan anlaşma yükümlülüklerine uygun olarak talebi derhal işleme koyma niyetindedir."

PayPal kendi para birimini çıkardı! PayPal kendi para birimini çıkardı!

sam bankman fried (3)

Bahama Başbakanı Philip Davis, Bankman-Fried'in hakkında yaptığı son açıklamalara şu cümleleri ekledi: “Bahamalar ve ABD, halkın güvenine ihanet etmiş ve kanunları çiğnemiş olabilecek FTX ile bağlantılı tüm bireylerden hesap sormak konusunda ortak çıkarlara sahip.

"ABD bireysel olarak SBF'ye karşı suç duyurusunda bulunurken, Bahamalar, ABD'deki ve diğer yerlerdeki yasa uygulama ve düzenleyici ortaklarının devam eden işbirliğiyle FTX'in çöküşüne ilişkin kendi düzenleyici ve cezai soruşturmalarına devam edecek."