Son paylaşılan bilgilere göre, Sam Bankman-Fried, ABD'ye geri döndü ve federal gözaltından serbest bırakıldı. Haber kaynakları, iflas veren ve hileli olduğu iddia edilen kripto para borsası FTX'in kurucu ortağının, açtığı hukuk davalarına ek olarak karşı karşıya olduğu sekiz suçtan yargılanmadan önce, ebeveyninin evi tarafından teminat altına alınan 250 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakıldığını bildirdi.

Savcılar, FTX ve Bankman-Fried'in kripto fonu Alameda Research'teki küçük bir grup içerdekileri operasyonlarının en başından itibaren parayı kendileri için kötüye kullanmakla suçlayarak milyarlarca dolarlık müşteri ve yatırımcı fonunun ortadan kaybolduğunu söylüyor.

Interpol tarafından arandığı söylenen Binance CEO'su, iddiaları yalanladı! Interpol tarafından arandığı söylenen Binance CEO'su, iddiaları yalanladı!

kripto-para-borsasi-ftx-iflas-etti-1

Yakın zamana kadar servetinin milyarlarca olduğu hesaplanan 30 yaşındaki Sam, Stanford'da hukuk profesörleri olan ebeveynleri ile elektronik bir izleme cihazı takarak San Francisco'da yaşayacak. SBF'nin 3 Ocak günü öğleden sonra New York'ta yapacağı bir sonraki duruşmaya bizzat katılması planlanıyor.

Ayrıca dün, Bankman-Fried, Bahamalar tarafından ABD'ye iade edildi.

SEC ve CFTC tarafından kendilerine karşı açılan hukuk davalarından paylaşılan detaylara göre, savcılar, Sam'in Wang'a, Alameda Research ve firmadaki yöneticilerin ticaret için kullandıkları FTX müşteri fonlarına "tam yetki" erişimi oluşturulması için talimat verdiğini iddia ediyor.

ftx-tr

Her ikisi de Ellison için kara para aklama suçlamalarına ek olarak havale, emtia ve menkul kıymetler dolandırıcılığı suçlarını kabul etti.

ABD Savcılığı New York Güney Bölgesi'nin paylaştığı açıklamalar şu şekilde;

28 yaşındaki Caroline Ellison, her biri en fazla 20 yıl hapis cezası gerektiren iki ayrı elektronik dolandırıcılık komplosu ile suçlandı ve suçunu kabul etti; her biri en fazla 20 yıl hapis cezası gerektiren iki adet elektronik dolandırıcılık; en fazla beş yıl hapis cezası gerektiren, emtia dolandırıcılığı yapmak için bir kez komplo; en fazla beş yıl hapis cezası gerektiren menkul kıymet dolandırıcılığı yapmak için bir kez komplo; ve en fazla 20 yıl hapis cezası gerektiren kara para aklama için bir komplo.

20221111-ftx

29 yaşındaki Garry Wang, en fazla 20 yıl hapis cezası gerektiren elektronik dolandırıcılık yapmak için bir kez komplo kurmakla suçlandı ve suçunu kabul etti; en fazla 20 yıl hapis cezası gerektiren bir adet elektronik dolandırıcılık; en fazla beş yıl hapis cezası gerektiren, emtia dolandırıcılığı yapmak için bir kez komplo; ve en fazla beş yıl hapis cezası gerektiren menkul kıymet dolandırıcılığı yapmak için bir komplo.

"Geçen hafta, Samuel Bankman-Fried aleyhine, FTX'in iflas etmesine katkıda bulunan kapsamlı bir dolandırıcılık planı ve Washington'daki kamu politikasını etkilemeye çalışan bir kampanya finansmanı planı nedeniyle suçlamaları duyurduk. Geçen hafta söylediğimiz üzere, bu soruşturma büyük ölçüde devam ediyor ve çok hızlı ilerliyor. Ayrıca geçen haftaki duyurunun son duyurumuz olmayacağını da söyledik"