Yarışmayı kazanan Boris Eldagsen, bu tür yarışmaların henüz yapay zeka katılımlarını kaldıracak bir düzen olmadığı sonucuna vardıktan sonra, sonunda Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri'ndeki ödülünü reddetti.

Ödül organizatörleri başlangıçta sanatçıyı "yanıltıcı" davranışlarla suçladılar, ancak Eldagsen'den gelen öfkeli bir yanıtın ardından suçlamalar daha da büyüdü.

Birçok fotoğrafçı ve sanatçı, herkesin yalnızca hızlı bir metin istemiyle çarpıcı görüntüler oluşturmasına olanak tanıyan yapay zeka araçlarının 'geçim' kaynaklarının tehdit altında bıraktığını söylüyor.

fotoğrag sonny yapay zeka

WhatsApp, unutkan kullanıcılarını sevindirecek yeni özelliğini tanıttı! WhatsApp, unutkan kullanıcılarını sevindirecek yeni özelliğini tanıttı!

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, Boris Eldagsen'in "Pseudomnesia: The Electrician" başlıklı iki kadının sepya tonlu bir fotoğrafı olan fotoğrafın 'yaratıcı' kategorisinin kazananı olduğunu duyurmuştu.

Eldagsen, o sırada işi nasıl yaptığını açıklayan ve yapay zeka hakkında bir tartışma başlatmak istediğini söyleyen röportajlar verdi. Ancak geçen hafta "Yapay zeka görüntüleri ve fotoğrafçılığın böyle bir ödülde birbiriyle rekabet etmemesi gerektiğini" söyledi ve ödülü reddetti. Ayrıca Eldagsen, "Yarışmaların AI görüntülerinin girmesi için hazır olup olmadığını öğrenmek için arsız bir deney maymunu olarak başvurdum. Hazır değiller..." dedi.

Editör: Enes Sapmaz