Video oyunlarıyla ilgiliyseniz, hatta ilgili değilseniz bile mutlaka Fornite'ı duymuşsunuzdur. Fortnite'ın ne olduğuna gelirsek, bir battle royale oyunu diyerek özetleyebiliriz. Ancak bu oyunda çok daha fazlası var: oyun modları, etkinlikler, birçok farklı markadan ünlü karakterler ve çok daha fazlası. Tüm bunların sonucu bu kadar popüelr olan oyun 'bağımlılık' yapan seviyede seviliyor.

CTV News'ün haberine göre,  Epic Games, Fortnite'ı oyuncuların olabildiğince uzun süre ona bağlı kalacak kadar bağımlılık yapıcı hale getirmek için "uzmanlar" kullandığı için dava ediliyor. Dava dosyasında ayrıca Fortnite'ı uzun süre oynamanın ne kadar bağımlılık yapıcı veya zararlı olabileceğini doğru bir şekilde açıklamadığı da iddia ediliyor. Toplu dava davası ilk olarak 2019'da açıldı ve Çarşamba günü Quebec Yüksek Mahkeme Yargıcı Sylvain Lussier tarafından yetkilendirildiği bildirildi.

Fortnite-Chapter-3-End-of-Season-Event

Dava dosyasında "Fortnite da dahil olmak üzere video oyunu bağımlılığının çocukların beyinleri üzerindeki etkileri, özellikle makinelere sürekli bağlı olduklarında [insan] duygularının tüm yelpazesini bütünleştirme becerilerinde ciddi eksiklikler geliştirmeleri nedeniyle özellikle zarar vericidir" sözlerine yer verilmiş.

PSP oyunları iPhone'lara geliyor! PSP oyunları iPhone'lara geliyor!

Ayrıca , Fortnite'ı eroinle karşılaştıran diğer makalelerin yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü'nün "oyun oynama bozukluğunu" bir hastalık olarak kabul etmesine atıfta bulunuluyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bir oyunun bağımlılık yapacak derecede oynanması oyunun suçu mudur, yoksa oynayan ya da çocukların oynanmasına izin veren ebeveynlerin mi?

Editör: Burak Karahan