Efsanevi İngiliz futbol yorumcusu John Motson, 77 yaşında hayatını kaybetti. Muhtemelen futbolun içerisinde olan insanlar adını bilse de bilmese de John Motson'ın sesini hatırlayacaklardır. 

Motson, sporun en sevimli yorumcularından biriydi ve kariyerine 1960'larda radyoda başlayıp kısa bir süre sonra televizyona geçti. 2018'e kadar emekli olmadı , on Dünya Kupası, on Avrupa Şampiyonası ve inanılmaz bir şekilde toplamda 2500'den fazla maçı hem TV'de hem de radyoda, yerel ve uluslararası olarak yayınladı.

John-motson

Motson'ın işi TV'de veya radyoda bir maçı dinleyen ya da izleyen için ne kadar tanıdıksa, bir nesil oyuncu için de o kadar tanıdık.  Motson, FIFA 96'daki CD tabanlı oyunlar dünyasına ilk girişinden itibaren EA Sports'un FIFA serisinin ilk (İngilizce) sesi olarak seçildi . Bu, aynı zamanda burada daha önce ele aldığımız gibi şimdiye kadar yapılmış en büyük spor video oyunu olan FIFA 98'in ana yorumcusu olduğu anlamına geliyor.

Fallout x Fortnite evrenleri birleşiyor! Fallout x Fortnite evrenleri birleşiyor!

Aşağıdaki videodan FIFA 98'de John Motson'ın sesini dinleyebilir ve biraz nostalji yapabilirsiniz:

Motson'ın ana yorumcu olarak yer aldığı son FIFA oyunu, Ally McCoist gibi sektörün bazı büyükleriyle birlikte çalışarak geçirdiği on yılın ardından FIFA 06 oldu. Ancak bundan on yıl sonra, FIFA 19'un yalnızca Motson'ın ikonik yorumunun hayata geçirebileceği bir geri dönüş anını içeren tek oyunculu hikaye modunun bir parçası olarak güzel bir geri dönüş yapmıştı:

Editör: Burak Karahan