FBI (Federal Soruşturma Bürosu) ise son siber çalışmalarında, bilgisayar korsanlarının markaları taklit etmek ve kullanıcıları kötü amaçlı sitelere yönlendirmek için yeni bir tarayıcı reklam taktikleri kullandıklarını keşfetti.

Bilgisayar korsanları, saldırılarında OpenAI araçları kullandı! Bilgisayar korsanları, saldırılarında OpenAI araçları kullandı!

fbi (1)

FBI, reklam engelleyecinin önemini vurguladı

İnternet üzerinden artan dolandırıcılık saldırıları her gün binlerce hatta milyonlarca kişiyi tehdit ediyor. Bu tehditler üzerine FBI, tüm arama motorlarında reklam engelleyici kullanılmasını önerdi.

FBI bünyesine bağlı İnternet Suçları Şikayet Merkezi tarafından yapılan son araştırmalar, siber saldırganların büyük markaları taklit etmek için Google ve Edge gibi arama motorlarını kullandığını ortaya çıkardı. Temelde reklamlar üzerinden kullanıcıları sahte web sitelerine yönlendirildiği ve kimlik avı saldırılarında bulunduğu ifade edildi.

fbi (3)

FBI, basit bir ad block (reklam engelleyici uzantılar) uzantısının dolandırıcılık girişimlerine karşı kilit bir güvenlik rolü sağlayabileceğini söyledi. Hatta Google ve Edge gibi büyük arama motorlarının siber suçlulara karşı daha fazla önlem alması gerektiğini vurguladı. Ayrıca FBI, siber suçluları engellemek için neler yapabileceğinizi de söyledi. Büronun belirttiğine göre, ziyaret ettiğiniz sayfanın bağlantısının doğruluğunu kontrol etmeniz ilk etapta faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra web sitelerini Google’da aramak yerine bağlantıyı doğrudan kendiniz yazmanız önerildi.

fbi (1)-1

FBI, tuzağa düşmemek için bunları yapmanızı önerdi;

FBI’ın açıklamalarına göre dolandırıcıların tuzağına düşmemek için şunları yapmanız gerekiyor:

Bir reklama tıklamadan önce, sitenin orijinal olduğundan emin olmak için URL’yi kontrol edin. Kötü amaçlı bir alan adı, amaçlanan URL’ye benzer olabilir, ancak yazım hataları veya yanlış yerleştirilmiş bir harf olabilir. İnternette arama yaparken reklam engelleme uzantısı kullanın. Çoğu internet tarayıcısı, bir kullanıcının reklamları engelleyen uzantılar da dahil olmak üzere uzantılar eklemesine izin verir. Bu reklam engelleyiciler, belirli web sitelerinde reklamlara izin verirken, reklamları engellemek için açılıp kapatılabilir.

Başta Google olmak üzere büyük arama motorları, reklamların normal arama sonuçları gibi görünmesini izin veriyor. Reklamların güvenliğini test eden algoritmaları geçen tehlikeli web siteler ise aramalarda en başta görünüyor. Bu yüzden tarayıcıda reklam engelleyici kullanmanız mantıklı olacaktır.

Editör: Enes Sapmaz