Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki ayrı depremle sarsıldı. Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar, 11’den fazla ilde yıkımlara ve can kayıplarına neden oldu. Depremden sonra yardım etmek için seferber olan şirketler, depremzedelere destekte bulunarak hem çalışmaları hızlandırmaya hem de içinde bulunduğumuz zor durumdan kurtarmaya çalıştı. Son olarak bu yardım eden şirketler arasından Meta, deprem için yaptığı yardımları açıkladı.

afad-1

Resmi internet sitesi üzerinden yayınladığı blog gönderisi ile Meta, Türkiye’deki deprem için yürüttüğü ve yaptığı destekleri açıkladı.

AKUT'un WhatsApp hattı açıldı

Meta, bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve doğru bilgiye ulaşılabilmesi için AKUT ile işbirliği yaptı. AKUT kuruluşu için bir WhatsApp yardım hattı oluşturuldu. AKUT'un WhatsApp hattından destek veya bilgi almak için (+905493014706) WhatsApp üzerinden “Merhaba” iletisi yazmanız yeterli.

Depremzedelere yardımcı olan Facebook özellikleri aktif hale getirildi

Sosyal medya platformu Facebook’ta 'Güvenlik Kontrolü' özelliği etkin hale getirildi. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, kendilerini güvende olduğuna dair ufak bir kutucuğu işaretleyerek, arkadaş ve ailelerine iyi olduklarını bildirebilirler.

deprem (5)

Yüzbinlerce kişi tarafından kullanılan özelliğin yanı sıra, insanların yardım istemeleri ve yardım etmek isteyen kişiler için 'Topluluk Yardımı Özelliği' de aktif edildi.

Bunun yanı sıra Facebook, kan bağışçılarının kan bağışı merkezlerini görebilmesini sağlayan Kan Bağışı özelliğini aktif edilerek ülkemizin sivil toplum kuruluşu Türk Kızılay ile işbirliği yapıldı.

Meta, sivil toplum kuruluşlarına destek olmak için bağlantı verileri sağlıyor. Data for Good adlı bu yardım aracılığıyla deprem bölgesinde görev alan kuruluşlar için destek sağlayacak veriler, ve kriz raporları veya afet haritaları oluşturmak için de kullanılacak.

deprem (6)

Meta'nın güncellenmiş yapay zekası Llama, 'en zekisi' olacak! Meta'nın güncellenmiş yapay zekası Llama, 'en zekisi' olacak!

Son olarak Meta, Türkiye ve Suriye’deki arama kurtarma çalışmalarına destekte bulunmak için toplamda 550 bin dolarlık bir bağış gerçekleştirdi

Editör: Enes Sapmaz