Fransız üretici Renault, Türkiye'de "fabrikadan ikinci el araç" programını başlatmaya hazırlanıyor. Yenilenmiş ikinci el araç olarak da adlandırabileceğimiz bu sistem ile ilgili Hürriye'te konuşan Renault Group Türkiye CEO'su Hakan Doğu, fabrika çıkışlı ikinci el araç döneminin Türkiye'de 2023 yılında başlayacağını belirtti. 

"Uygun fiyatlı araçlar yapacağız"

Fransa ve İspanya'da 'Refactor' ismiyle uygulanan fabrika çıkışlı ikinci el araç satış sistemi, Türkiye için de artık son adımlarında. Hakan doğru yaptığı açıklamada "Teknolojik olarak yatırımlarımızın kararını verdik. Türkiye’de ikinci elin kaderini değiştireceğiz. Yeni bir oyun kuracağız. Muhtemelen diğer üreticiler bizi taklit edecek. Çünkü, otomobile doğru ulaşma yöntemi bu olacak. 10 yıl boyunca aracı sürekli yenileyip garantiler vererek, halkın güvenerek kullanacağı uygun fiyatlı araçlar yapacağız" dedi.

Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu! Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu!

İkinci el araç yenilemeleri nasıl yapılacak?

Yenilenmiş ikinci el araç satılıyla ilgili detayları da anlatan Hakan Doğu, "Yenileme merkezi Bursa’daki Oyak Renault fabrikasının içerisinde olacak. Başlangıçta 6 yaşına kadar araçlar yenilecek sonrasında bunu 10 yaşa kadar uzatmayı planlıyoruz. Motor da dahil her şey yenilenebilecek. 2 yıl da garanti sunulacak" dedi.

Yapılan açıklamada, Renault'nun yenilenmiş ikinci el araç alım ve satış işlemleri ilk etapta sadece bayiler üzerinden gerçekleşecek. İlk etapta yenilenmiş ikinci el otomobiller Renault ve Dacia markalarında geçerli olması bekleniyor. Fakat bu seçenekler süreç içerisinde değişebilir.

1400x788turkiye-ye-fabrikadan-2-el-otomobil-satis-modeli-geliyor

Hakan Doğu, Renault'un Türkiye'de çalışmaları ile ilgili de bilgi verdi. Yapılan açıklamada, bir Ar-Ge merkezi kurulacağı ve Bursa'daki fabrikada yeni bir modelin üretileceği bilgisi paylaşıldı. O açıklamalar şöyleydi: 

"Berk Bey ile birlikte yakında 4-5 inovatif proje açıklayacağız. Servisiyle, bağlantılı Araç çözümleriyle, teknolojisiyle Türkiye’de hiç kimsenin yapmadığı klasiğin dışında işler yapmak istiyoruz. Dünya değişiyor, otomotiv değişiyor. Türkiye’de otomotivin Apple’ı olmak gibi kendimize hedef koyduk. 53 yıllık köklü ortaklığımız (Renault-Oyak Grubu) var. Bu ülkenin otomotiv sektörü için kurucu babalarıyız. Türkiye’de tekrardan otomotiv ekosistemini kurmayı kendimize misyon edindik. Bu zamana kadar yatırım yapmaktan kaçınmadık. Bursa için de çalışmalar devam ediyor. Sedan mı üretmeliyiz yoksa SUV mu, içten yanmalı motorlarla Renault’u Türkiye’de devam ettirebilir miyiz veya ettirmeli miyiz. Bunun gibi birçok stratejik kararı değerlendirme aşamasındayız. Önümüzdeki 10 yıl için fabrikayı tamamen doldurup hem iç pazar hem de ihracata uygun bir üretim altyapısı kurmaya çalışıyoruz. Kararlarımızı 2023’in ilk çeyreği içerisinde duyurabiliriz."

Yenilenmiş ikinci el araç nedir? 

Renault'nun "Refactory" adını verdiği bu sistem ilk defa Fransa'daki Flins fabrikasında başladı. Bu fabrikada Renault, bünyesindeki markaların kullanılmış araçlarının geri dönüşümü için kullanıyor hem de 2. el araçları fabrikadan yeni çıkmış gibi yeniliyor. 

Yenilenen bu otomobiller 2. el araç olarak satılıyor. Bu uygulama yakın zamanda İspanya'daki Sevilla fabrikasında da başladı.

Editör: Burak Karahan