Sıfırdan sadece yazdığınız yazılar ile yeni görüntüler oluşturabilen yapay zeka araçları bulabilirsiniz, peki ya eski bir aile fotoğrafını düzeltmek isterseniz?

Eski fotoğrafları yenileyebileceğiniz yapay zeka uygulaması

Ücretsiz yapay zeka fotoğraf iyileştirme uygulaması olan GFP-GAN, Louis Bouchard ve PetaPixel, Tencent araştırmacıları tarafından geliştirilen hasarlı ve düşük çözünürlüklü portreleri yenileyebilen bir yardımcı araçtır. Son kullanılan  GFP-GAN (Generative Facial Prior-Generative Adversarial Network) aracı, fotoğrafın doğrulunu ve kalitesini korurken aynı zamanda fotoğrafta bulunan eksik ayrıntıları bir kaç saniye içinde doldurmak için yapay zekaya başvuruyor.

fotoğraf yenileme aracı (2)

Google yapay zekasının fotoğraf oluştururken sadece siyahi insanları kullanmasının ardında yatan hata bulundu! Google yapay zekasının fotoğraf oluştururken sadece siyahi insanları kullanmasının ardında yatan hata bulundu!

Geleneksel yöntemli yapay zekalı araçlara oranla fotoğraflar arasındaki farkları ölçmek için görüntüleri eski hale getirerek, mevcut yapay zeka modelinde ince ayar yapar. Bu yeni yaklaşım görüntü sürecinde ekibin kendi modelini birçok aşamada bilgilendirmek için mevcut bir modeli olan NVIDIA'nın StyleGAN-2 eğitilmiş bir sürümünü kullanıyor. Bu teknik, özellikle gözler ve ağızlar gibi yüz özelliklerine odaklanarak bir fotoğraftaki insanların "kimliğini" korumayı amaçlıyor.

Eski fotoğraflar nasıl yenilenir?

Yaratıcılar, herkesin restorasyon teknolojisini kendi projelerine uygulamasına izin vermek için uygulamayı kullanıcılara ücretsiz olarak yayınladılar. 

fotoğraf yenileme aracı (1)-1

Buradan GFP-GAN demosunu ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Bu proje halen mevcut yapay zekanın sınırlamalarına bağlıdır. Şaşırtıcı bir şekilde fotoğraf yenilemesi doğru olsa da, eksik içerik hakkında eğitimli tahminler yapabiliyor. Ayrıca araştırmacılar, "hafif bir kimlik değişikliği" ve istediğinizden daha düşük bir çözünürlük görebileceğiniz konusunda uyarıda bulundular.

Editör: Enes Sapmaz