Türkiye'de engelli vatandaşlara kolaylık sağlamak için engellilik oranı  yüzde 90 ve üzerindeki vatandaşlar ÖTV’siz otomobil alma imkanı sağlanıyor. Engellilik oranı yüzde 45’in üzerindeki kişiler ise belirtilen şartlara uygun olmaları halinde yüzde 26,3 oranında ÖTV indiriminden faydalanabiliyor. Yeni yılda ÖTV muafiyetli otomobil alımına ve kullanımına birçok yeni kısıtlama getiriliyor.

cA4Mm7J2xUmUmLOZhwa1Ow

Tesla, araç satışında rekor kırdı! Tahminlerini %38 aştı... Tesla, araç satışında rekor kırdı! Tahminlerini %38 aştı...

Sadece birinci derece akrabalar kullanabilecek

Mevcut şartlarda %90 engelli kişinin birinci, ikinci ve üçüncü derece akrabaları ÖTV muafiyetli araçları kullanabiliyor. Yeni düzenlemeye göre 1 Ocak 2023'ten itibaren yalnızca birinci derece akrabalar ÖTV muafiyetinden faydalanabilecek. Aynı zamanda birinci derece akrabalardan aynı şehirde ikamet eden üç kişinin ismi bildirilecek ve sadece o kişiler aracı kullanabilecek. Bunun dışında noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü de bildirilebilecek. Otomobili yalnızca bildirilen sürücüler kullanabilecek.

Engel oranı %90 altındaysa sadece kendisi kullanabilecek

Yapılan düzenlemede, engellilik oranı %90'ın altında olup ÖTV indirimli, özel tertibatlı otomobil sahibi olacak vatandaşlara da yeni kısıtlamalar getirilmiş durumda. Engel oranı %90'ın altındaki vatandaşların aldığı ÖTV indirimli özel araçlar sadece otomobilin sahibi tarafından kullanılabilecek. Akrabaları veya istihdam edilen şoförü kullanamayacak.

1 Ocak 2023'te yürürlüğe girecek bu yeni kısıtlamalar ile, engellilere yönelik ÖTV indirimli otomobillerin suistimal edilmesinin önüne geçilecek. 

Editör: Burak Karahan